Skandál kolem církevních restitucí: Mniši prý kolaborovali s nacismem, tudíž...

23. 9. 2013 8:14

Jednou ze sporných kauz při vydávání majetku církvím je žádost benediktinů z Broumova. Lidové noviny se případu věnují a odkrývají stíny z protektorátu. Podle dobových materiálů totiž řada mnichů kolaborovala s nacisty a proto byl klášterní majetek zabaven již před rokem 1948.V takovém případě by na navrácení neměli nárok.

Skandál kolem církevních restitucí: Mniši prý kolaborovali s nacismem, tudíž...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plastika v kostele

Benediktini z Broumova požadují rozsáhlý majetek. Existuje prý však řada dokumentů, které naznačují kolaboraci broumovských benediktinů s nacisty. LN informují, že majetek jim byl proto odebrán na základě dekretů prezidenta republiky ještě před únorem 1948. Nyní probíhá další přezkum a musí se prokázat, že tyto dokumenty obsahují konečné rozhodnutí.

Okresní národní výbor po válce navrhl, aby byli místní benediktini i klášter prohlášeni za nepřítele republiky. Požádal prý také o urychlené schválení návrhu, aby mohl co nejdříve vydat konfiskační vyhlášky. LN píší, že ministr zemědělství Ďuriš pak rozhodl o konfiskaci broumovského kláštera.

Řád platnost dokumentu odmítá. Advokátka benediktinů Alena Štrumfová označuje výměr ministra Ďuriše o vyvlastnění majetku za pouhý koncept a nikoli za správní rozhodnutí a odvolává se dále na 14. srpen 1948. „Většina klášterního majetku byla převzata státem, respektive jeho jednotlivými subjekty, zápisem o převzetí vykoupené půdy velkostatků Broumov-Police ze dne 14. 8. 1948, zbytek po tomto datu,“ tvrdí advokátka. Doklady potvrzující její tvrzení se nyní pokouší najít na pozemkovém úřadu.

Broumovští benediktini usilovali o rozbití České republiky

Dobové dokumenty, které citují LN, obsahují vážná obvinění. Například zaznamenané interpelace skupiny poslanců, mezi něž patřila i Milada Horáková, tvrdí, že broumovský klášter „byl vždy zarputilým, slepým, germanistickým střediskem“. Jiný dokument zase popisuje, že benediktini i zaměstnanci velkostatků byli organizovaní v Sudetoněmecké straně a spolupracovali s organizacemi, jejichž cílem bylo vyhubení českého živlu a rozbití Československé republiky.

Že podobných sporných případů v církevních restitucích přibývá, potvrdila LN šéfka komunikace Ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

14:10 Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

V pátek 23. listopadu se od 9 hodin uskuteční mimořádná sněmovní schůze k návrhu na vyslovení nedůvě…