Skandál na ministerstvu obrany: Noviny přinášejí nové informace o zatýkání

04.03.2015 8:51 | Zprávy

Další podrobnosti ke včerejšímu policejnímu zátahu na Ministerstvu obrany a ve zbrojařské firmě Excalibur Army přinášejí dnešní Hospodářské noviny a také jejich kolegové z Lidových novin.

Skandál na ministerstvu obrany: Noviny přinášejí nové informace o zatýkání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policisté, ilustrační foto

Včerejší zatýkání Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu má mít podle HN souvislost s nevýhodným prodejem třiceti motorů do tanků T-72. „Armáda je napřed v otevřené soutěži odprodala právě společnosti Excalibur Army za 30 milionů korun,“ uvedl list s tím, že už podepsanou smlouvu na poslední chvíli zrušil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek, který pak nechal tendr zopakovat. „Tytéž motory pak armáda obratem prodala znovu Excaliburu, ovšem tentokrát už více než za čtyřnásobek – 130 milionů korun,“ uvedly HN.

Za prodej majetku tehdy zodpovídal Vylita, nyní přišel o prověrku NBÚ

Jako generální sekretář zodpovídal tehdy na Ministerstvu obrany za prodej nepotřebného majetku Jan Vylita. Jemu před nedávnem NBÚ odňal prověrku a fakticky jej tak připravil o kariéru auditora v NATO. Na seznamu stíhaných se ale neobjevil. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová na přímý dotaz uvedla, že „pan Vylita mezi čtyřmi zadrženými osobami není“.

Podle dnešních LN na případu pracuje Vojenské zpravodajství už od předloňského března. Už tehdy prý VZ vypátralo, že na odprodeji nepotřebného majetku české armády a náhradních dílů není něco v pořádku. Do vyšetřování se zapojil i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Výsledkem včerejší razie na Ministerstvu obrany a ve firmě Excalibur Army byli čtyři zadržení a obvinění. „Policie zahájila trestní stíhání ve věci nezákonných převodů nepotřebného movitého majetku z Ministerstva obrany prostřednictvím státního opravárenského podniku VOP CZ do vlastnictví jiných obchodních firem,“ uvedl Pavel Prygl z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle zjištění LN má mezi obviněnými figurovat Adolf Veřmiřovský, bývalý ředitel VOP CZ v Šenově u Nového Jičína. Dalším má údajně být Josef Lachman, exředitel obranné agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem, jehož se loni v únoru ministr obrany Martin Stropnický zbavil. Podle Bradáčové je obviněným i jeden příslušník armády. Podle LN jde pravděpodobně o armádního generála Vladimíra Halenku, který velí veškeré vojenské logistice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna na zahraničí, Ševčík povede školství, vymyslela ODS. Jenže „ministři“ se ozvali

4:44 Foldyna na zahraničí, Ševčík povede školství, vymyslela ODS. Jenže „ministři“ se ozvali

ODS varuje před povolební koalicí SPD a dalších subjektů, se kterými kandiduje, s hnutím ANO. A rovn…