Skandální zjištění. Kontrola NKÚ odhalila nehospodárnosti v IT zakázkách na resortu práce za ministrování Marksové. Jedná se o stamiliony

12.05.2018 19:44

Server SeznamZprávy.cz získal dosud nepublikovanou kompletní zprávu Nejvyššího kontrolní úřadu (NKÚ), který zkoumá hospodaření Ministerstva práce a sociálních věcí v době, kdy jej vedla Michaela Marksová z ČSSD. Reportér Vojtěch Blažek po zhlédnutí dokumentů upozornil na skutečnost, že závěry z této zprávy jsou doslova alarmující. „Na ministerstvu nehospodárně utráceli stamiliony za IT zakázky,“ upozornil v reportáži.

Skandální zjištění. Kontrola NKÚ odhalila nehospodárnosti v IT zakázkách na resortu práce za ministrování Marksové. Jedná se o stamiliony
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michaela Marksová v Lidovém domě

Některé zakázky se podle reportéra zadávaly bez soutěže, i přesto, že na ně mělo být správně vypsáno výběrové řízení. Zjištění jsou podle jeho slov celkem popsána na sto stranách. „Když vybereme ta nejzávažnější, tak za prvé: Ministerstvo si v roce 2015 najalo systémové integrátory, externí firmu. Bez soutěží jí v dalších letech zaplatilo 185 milionů,“ uvedl Blažek s tím, že kontroloři prohlásili, že se jednalo o nehospodárně vynaložené peníze.

Ministerstvo prý tyto kroky vysvětlovalo tím, že muselo zadat zakázku externí firmě, protože nemá dost vlastních odborníků, a to z toho důvodu, že platy ve státní správě jsou příliš nizké. Dle informací serveru SeznamZprávy na to NKÚ namítá: Podle nových předpisů může dát ministerstvi svým klíčovým lidem šedesát až sto tisíc korun měsíčně, čehož ministerstvo téměř nevyužívalo.

„Pokud vím, ten závěr NKÚ ještě není. Kolegium zasedne až ke konci května. Do té doby se nemám k čemu vyjadřovat,“ reagovala na celou situaci bývalá ministryně Michaela Marksová.

S externími spolupracovníky pak prý souvísí i druhé závažné zjištění NKÚ. Reportér uvedl, že ministerstvo jim zadalo vypracování IT strategie na příští roky a zaplatilo za to celkem osm milionů korun. „Jedná stránka včetně příloh tak vyšla na 163 tisíc korun. Kdyby jí psal příslušný úředník, stála by celá strategie jen 588 tisíc korun,“ zdůraznil reportér.

A třetí zjištění se týká přesoutěžení strategických IT systémů. Konkrétně pak těch, přes které se prý vyplácejí dávky v nezaměstnanosti. „Ministerstvo úkol daný vládou nestihlo v termínu, takže aby strategické systémy fungovaly, úřad bez soutěže prodloužil smlouvu s dosavadním dodavatelem,“ uvedl Blažek s tím, že to jej stalo stovky milionů korun. „Kdyby však stihl soutěž dokončit, uspořil by denně téměř milion,“ dodal.

Marksová se už dříve vyjádřila, proč se za její éry objevily velké problémy s IT. Prý za to mohl především chaos z roku 2012, který na ministerstvu zůstal po Jaromíru Drábkovi z TOP 09.

Současné vedení ministerstva zatím nechce k závěrům NKÚ podrobně hovořit. „Ty částky jsou astronomické,“ řekl Oleg Blaško, od prosince náměstek zodpovědný za IT, kterého do funkce uvedla ministryně v demisi Jaroslava Němcová z ANO.

  • Původní zdroj ZDE

Jestliže se s protokolem kontrolorů, v němž hovoří o nehospodárnosti, kterou vyčíslili na stovky milionů, ztotožní i kolegium NKÚ, bude to mít pro ministerstvo prý dalekosáhlé následky. V takovém případě pak nastupuje Finanční úřad, který může chtít po ministerstvu peníze do státního rozpočtu. A navrch ještě zaplatit penále.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…