Školy i restaurace se ode dneška uzavřou, lidé se nesmí shlukovat

14.10.2020 6:30

Měsíc a půl po začátku školního roku se žáci a studenti škol budou ode dneška učit pouze distančně. Výjimku z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví proti koronavirové epidemii mají pouze školy mateřské a speciální.

Školy i restaurace se ode dneška uzavřou, lidé se nesmí shlukovat
Foto: Hanka Brožková
Popisek: V důsledku opatření vůči šíření koronaviru zůstaly restaurace zavřené. Jídlo ale mohou prodávat s sebou přes okýnko
reklama

Uzavřené musejí nově být také restaurace, bary a kluby, jež dodnes mohly být v provozu do 20:00. Lidé si budou moci pokrmy koupit ve výdejových okénkách. Nově se také nesmí shromažďovat více než šest osob, lidé též nesmí pít alkohol na veřejně přístupných místech.

Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. Pouze nařízení týkající se škol má platit do 1. listopadu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že by se měly poté opět otevřít první stupně základních škol, o kterých se vedla největší diskuse. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) bude ale také u prvního stupně záležet na reprodukčním čísle, které ukazuje intenzitu šíření epidemie. Pokud číslo neklesne, první stupeň se otevřít nemusí.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Jen dva dny vydrželo účinné opatření, na základě kterého se na druhém stupni základních škol učila prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se měli žáci střídat. Na výuku on-line už v pondělí přešly vysoké a střední školy v celé ČR. Na prvním stupni dosud byla prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

Nově je ve středních školách zakázána i prezenční praktická výuka, na vysokých školách se mohou konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob. Výjimku mají studenti lékařských oborů, kteří se účastní klinické a praktické výuky, a ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi ve školách. V základních uměleckých školách je zrušena i individuální výuka.

Na kolejích mohou být ubytováni pouze studenti, kteří nemají jiné bydliště v České republice. Výjimku mají například studenti s vládou nařízenou pracovní povinností. Zůstat na nich mohou též studenti, kteří se vrátit domů nemohou nebo jsou v karanténě. Vláda také s účinností ode dneška zakázala poskytovat ubytování žákům a studentům v domovech mládeže a internátech. Zakázány jsou též školy v přírodě.

Výdejní okénka restaurací mohou fungovat do 20:00. Uzavřeny nebudou hotelové restaurace, hostům budou k dispozici také do 20:00. Cílem zákazu pití alkoholu na veřejnosti je podle Prymuly i to, aby nebyla zneužívána právě výdejová okénka restaurací.

Shromáždit se mohou lidé maximálně v šesti. Výjimku mají rodinní příslušníci, různé statutární orgány či zasedání státní správy, samosprávy nebo politických stran.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pět let po smrti Miloslava Ransdorfa: Míla utínal fakty hřebínek navoněné bídě pravdolásky, vzpomíná kolega

18:41 Pět let po smrti Miloslava Ransdorfa: Míla utínal fakty hřebínek navoněné bídě pravdolásky, vzpomíná kolega

Někdejší místopředseda KSČM Josef Skála vzpomíná na Miloslava Ransdorfa. Dlouholetý europoslanec, al…