Školy se zavřou, školky ne. Rozšíří se roušky. Vše až na tři týdny

12.10.2020 13:51

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů podpořili na jednání tripartity další omezení v souvislosti s pandemií covidu-19. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka nejspíše dojde k uzavření prvních stupňů škol, což všechny zúčastněné strany podpořily. „Byli jsme ujištěni, že školky uzavřeny nebudou,“ doplnil šéf odborů Josef Středula.

Školy se zavřou, školky ne. Rozšíří se roušky. Vše až na tři týdny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula
reklama

„Shodli jsme se, že je jednoznačně potřeba zvýšit kapacitu nemocnic. Za nás, ale určitě i ze strany odborů, vyzýváme k dodržování všech opatření, které vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví,“ řekl za stranu zaměstnavatelů prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

„Dlouhá diskuse byla o tom, zda uzavřít nebo neuzavřít první stupně škol, nakonec převážil názor epidemiologický, že i děti mohou být přenašeči nemoci covid-19, a proto se většina vyslovila pro uzavření i prvního stupně,“ dodal Hanák.

Někteří prý také navrhovali, aby se podobně jako jinde v Evropě nosily roušky i mimo venku. „Ale nakonec pan profesor Prymula řekl, že v rámci nových opatření, o kterých my zatím konkrétně nevíme, se budou roušky nosit na veřejných prostranstvích, jako zastávky veřejné dopravy nebo místa před obchodními centry,“ naznačil Hanák další možná opatření, která budou vyhlášena.

„Zazněl tam také návrh, aby vláda podporovala školy v přírodě tak, aby děti odjely z měst a zjednodušili tak situaci i rodičům. Všechny tyhle věci budeme dále projednávat a příští tripartitu svoláme 2. listopadu,“ dodal Hanák.

Poté si vzal slovo ještě předseda ČMKOS Josef Středula, který dodal, že školy by podle informací od vlády zavřeny být neměly. „My sice neznáme konkrétní výstupy z jednání Bezpečnostní rady státu, ale byli jsme ujištěni, že školky uzavřeny nebudou z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví,“ dodal šéf odborů Středula.

„Co se týká škol, tak jak už říkal pan Hanák, první stupně jsou jedním ze zdrojů šíření nemoci a dochází k přenosu na rodiče a tam je ta situace jasná. My jsme za obě strany tripartity řekli, že pro nás je nejdůležitější zdraví a život občanů. Takže pokud ta opatření budou mít dopady na ekonomiku, chápeme to,“ prohlásil Středula s tím, že ekonomicky to nějak zvládneme, ale na prvním místě je vždy zdraví.

Za odbory také Středula vyzýval, aby se ochránilo především to, co souvisí s kritickou infrastrukturou. „To znamená otázka výroby elektrické energie nebo těžby uhlí, zdravotnictví, sociální péče a služby, hasiči a policisté, doprava včetně veřejné, vodohospodářství nebo zabezpečení plynu,“ vyjmenoval zásadní segmenty Středula a doplnil, že je také nutno zajistit kybernetickou bezpečnost a vzpomněl útoky na zdravotnická zařízení v první covidové vlně.

Podle Středuly je ale také nutné pokračovat s opatřeními na ochranu ekonomiky a pokračovat ve vládních programech. „Je nutné dále pomáhat živnostníkům, prodloužit a podle nás i navýšit ošetřovné v případě uzavření škol. Trochu jsme se neshodli na tom, zda si mají rodiče žádat o ošetřovné, zatímco podle nás v případě vzniku okolností rodiče mají dostat ošetřovné ze zákona,“ doplnil Středula.

Nová přísnější opatření s definitivní platností zveřejní ministr zdravotnictví Roman Prymula v odpoledních hodinách po jednání vlády. Opatření by měla začít platit od středy a podle dřívějších vyjádření Prymuly by mohla trvat až tři týdny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …