Skotové dnes rozhodnou, zda se odtrhnou od Velké Británie

18.09.2014 6:46 | Zprávy
autor: vam, čtk

Skotové budou dnes rozhodovat o osudu Spojeného království, které v roce 1707 sjednotilo jejich zemi se sousední Anglií do mocné ostrovní říše. Výsledky průzkumů před hlasováním jsou těsné, kampaň obou táborů do poslední chvíle intenzívní a referendum samo o sobě mimořádně emotivní. Výsledek může ovlivnit 600.000 nerozhodnutých voličů.

Skotové dnes rozhodnou, zda se odtrhnou od Velké Británie
Foto: internet
Popisek: Skotsko, pohled na malebnou krajinu

Británie čelí největší hrozbě rozpadu od roku 1922, kdy se od země oddělilo Irsko. Perspektiva skotské samostatnosti rozdělila rodiny, vyděsila Londýn a kampaň před hlasováním změnila v hořkou bitvu o přežití.

Volební urny se otevřou v 8:00 SELČ. Pokud Skotové odpoví "yes", nadejde 18 měsíců tvrdého vyjednávání o ropných zásobách v Severním moři, o rozdělení armády a o osudu libry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Změna Evropy

Zajímalo by mě, jak přesně to myslíte, že se společná Evropa musí měnit? Tvrdíte, že je třeba posílit konkurenceschopnost, bezpečnost, energetickou odolnost. Nemyslíte ale, že právě v tom ale EU dost selhává a je čím dál slabší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýn: Ukrajina nám kupuje čas. Neváhejme s jejím členstvím v EU

18:30 Foltýn: Ukrajina nám kupuje čas. Neváhejme s jejím členstvím v EU

„Bezpečnost prostě neokecáte.“ Analytik Otakar Foltýn varuje před českým „strkáním hlavy do písku“ a…