Škromach ke kritice Zemana: Je to uměle živené. Připomíná mi to hon na Paroubka

26.11.2014 18:59

Hostem středečního pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. S moderátorkou Helenou Šulcovou se mluvilo o jeho záměru předložit návrh zákona, který by zrušil nulovou toleranci alkoholu v případě cyklistů, o tom, jak řešit situaci v sociálně vyloučených lokalitách i o posledních výrocích prezidenta Miloše Zemana.

Škromach ke kritice Zemana: Je to uměle živené. Připomíná mi to hon na Paroubka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Zdeněk Škromach
reklama

V úvodu pořadu se hovořilo o Škromachově záměru předložit návrh zákona, podle kterého by mohli cyklisté mít v krvi určité množství alkoholu. Politik argumentoval případem Německa, kde mají cyklisté povoleno až 1,6 promile alkoholu v krvi, v sousedním Rakousku je pak tato hranice o něco nižší a činí 0,8 promile.

Kontrola cyklistů na alkohol je jen zbytečná šikana občanů

Zatím u nás platí nulová tolerance, a tak policisté pokutují cyklistu, byť mu naměří jen minimální množství alkoholu. To považuje Škromach za „úplně zbytečnou šikanu občanů“. Muži zákona by se podle něj měli spíše zaměřit na řidiče motorových vozidel.

Moderátorka ale oponovala tím, že na jihu Moravy bylo nyní, kdy není cyklistům povolena žádná konzumace alkoholických nápojů, odhaleno 170 cyklistů pod vlivem alkoholu. Na to senátor oponoval, že si mu občané často stěžují na to, že policisté mnohdy záměrně čekají za rohem hospody, aby mohli cyklisty přistihnout při jízdě pod vlivem.

Škromach předpokládá, že povolená hranice alkoholu by se měla pohybovat mezi polovinou až jedním promile. Návrh zákona by chtěl sněmovně předložit na jaře, platit by měl od 1. ledna 2016.

V sociálně vyloučených lokalitách je třeba zajistit lidem práci i za cenu, že bude dotována

Řeč přišla i na koalici ČSSD, KSČM a DSSS v Duchcově a na snahu vedení sociální demokracie svoji stranickou organizaci v Duchcově zrušit. Škromach přiznal, že pokud by se on měl rozhodovat, do koalice s DSSS by nešel ani na komunální úrovni.

Podle Škromacha k napětí v sociálně vyloučených lokalitách přispěla politika minulých pravicových vlád, konkrétně zmínil bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jehož politika prý spíš přispívala k napětí. Senátor si nemyslí, že k řešení problému pomůže pozitivní diskriminace. „Je třeba nabídnout práci i za cenu, že bude dotována,“ uvedl s tím, že minulé vlády zrušily programy pro oblast zaměstnanosti, které vlády ČSSD zavedly.

Miloš Zeman je stejně dobrým prezidentem, jako byli jeho předchůdci

Současného českého prezidenta nechtěl Škromach nijak kritizovat. Dokonce uvedl, že je stejně dobrým prezidentem, jako byli jeho předchůdci.

K tomu, co je Zemanovi vyčítáno, například údajné zpochybňování brutality zásahu policie na Národní třídě 17. listopadu 1989, uvedl, že podle jeho názoru je „celé divadlo uměle živené, připomíná mi hon na Jirku Paroubka“.

K tomu, že prezident použil v Hovorech z Lán několik vulgárních výrazů, uvedl, že „velmi extenzivně“ se vyjadřují i další lidé ve vrcholové politice, zmínil v této souvislosti přední politiky TOP 09 Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga.

K Zemanovu poslednímu výroku o možnosti finlandizace Ukrajiny podotkl, že názory na krizi na Ukrajině nejsou jednoznačné. „Myslím, že Zeman se nevyjadřuje mimo rámec zahraniční politiky ČR,“ poznamenal Škromach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…