Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

27.05.2020 21:41

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ve prospěch své současné manželky Jany (dříve Nagyové). Jaký trest někdejšímu předsedovi vlády uložil, zatím není zřejmé. Na posun v případu upozornila Česká televize, která si do středečního pořadu Interview na ČT24 na toto téma pozvala senátora, bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka (ODS). Ten mj. přidal svůj komentář ke kalendáři s nacisty.

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...
Foto: hns
Popisek: Martin Červíček
reklama

„Bavíme se o trestním příkazu, který není pravomocný,“ narážel v úvodu Červíček na to, že Petr Nečas, jenž byl uznán vinným z křivé výpovědi, se podle sdělení svého advokáta bude dál bránit.

Anketa

Prospívá České republice účast ČSSD na vládě?

hlasovalo: 9135 lidí

Právě tato kauza vedla k pádu vlády Petra Nečase v roce 2013. V té době byl Červíček policejním prezidentem. O práci Roberta Šlachty, tehdejšího šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, podle svých slov často přemýšlí. „Přijde mi až neuvěřitelné, že po osmi letech vyplývají z této kauzy kolem Úřadu vlády takové dílčí věci. S odstupem času přemýšlím, co by se dalo udělat jinak,“ sdělil senátor.

Tu největší odpovědnost, podle Červíčka, v tomto případě nese Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. „Málo se o tom ale mluví! Právě ono totiž vyšetřovalo celou kauzu a bylo odpovědné za to, jakým způsobem bude vyšetřování probíhat. Nakonec je odpovědné jako žalobce státu i za to, jak ty věci skončí u soudu,“ upozornil.

„Já jsem to prožil a svůj závěr si ponechám. Věci se prostě nějak odehrály, mluvím tu o jisté odpovědnost, každý z nás si musí udělat názor na jednotlivé dílčí věci, jestli to někomu připadá v pořádku, nebo ne,“ vyhýbal se Červíček sdělit svůj osobní názor. Nemá ani v plánu se k tomu podrobněji vyjádřit v budoucnu.

„Dokonce si myslím, že má-li být proces transparentní a věci důvěryhodné, měli by všichni lidé, kteří se podíleli na jakékoli věci v tomto procesu a sami příběh prožívali, zvážit, do jaké míry o věcech informují,“ myslí si Červíček.

Co tedy říká na to, že bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v knižním rozhovoru rekapituluje svou práci u policie i u celníků a popisuje pozadí a detaily velkých kauz? „Žádnou knížku takového typu bych nenapsal. Ani jsem to nečetl,“ reagoval někdejší policejní prezident.

Poškozuje Nečasova kauza stále ODS, která je do té doby v opozici? „Já nemám pocit, že by se k tomu v ODS nyní vedla nějaká zvláštní debata. Vzhledem k délce řešení té kauzy mi to celé připadá jako neuvěřitelný příběh. Po osmi letech řešit takové jednotlivosti, z mého pohledu nejsou ani vždy vysvětleny odpovídající způsobem. .Ať si každý sám řekne, zda je to v pořádku, nebo není,“ vybídl Červiček.

V kontaktu s Nečasem ani se Šlachtou není: „Už si ani nepamatuji, kdy jsme se s Nečasem naposled potkali. Se Šlachtou jsem se neviděl už roky,“ upřesnil, že jako bývalý vysoce postaveny policista striktně dodržuje, aby nedával jakoukoli záminku k tomu, že by využíval nějakých kontaktů z minulé profese.

Červíček sdělil i svůj názor na kalendář s portréty osobností tzv. třetí říše, kvůli kterému Ministerstvo vnitra vypovědělo smlouvu o nájmu skladu s nakladatelstvím Naše vojsko. „Kalendář je na hranici morálních principů, které v sobě mám. Tohle mi vadí, pro peníze se vše dělat nedá. Nepovažují to za správné,“ zmínil senátor.

Proti takové propagaci nacismu by se podle něj mělo bojovat legislativní úpravou. „Pokud se budeme neustále pohybovat v začarovaném kruhu při nalézání odpovědnosti za případné spáchání tohoto trestného činu, kdy druhá strana tvrdí, že je to s ohledem na zisk a nic nepropaguje, tak to je na legislativní úpravu, která bude v tomto směru transparentnější a jasně to pojmenuje,“ uzavřel Červíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útoky z 11. září: Někdo v USA podivně kšeftoval, říká Jan Schneider. Vážná podezření

13:01 Útoky z 11. září: Někdo v USA podivně kšeftoval, říká Jan Schneider. Vážná podezření

Tématem rozhovoru Martiny Kociánové s bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem byly dezinformace. …