Slavný Čech si klepe na čelo: ČT a Respekt naháněly „lůzra s igelitkou“. Lidé vám nevěří, protože...

05.03.2020 16:58

Herní vývojář Daniel Vávra se po zhlédnutí Reportérů ČT vyjádřil k reportáži, kterou cílili proti webu Aeronet.cz a jejímu správci Marku Pešlovi. Podivil se, že reportáž o tom, že je tento člověk „lůzr“ a že je „ruská propaganda ubohá a trapná“, později přinesl i server Respekt.cz, který se návštěvností může s Aeronetem srovnávat. „Putin pošle láhev vodky a pirohy a tenhle maník, kterýmu se tak vesele posmívají, jim všem vypálí rybník,“ píše Vávra, načež poukazuje, že publikum dezinformačním webům tvoří v důsledku především sami žurnalisté, jelikož si „udělali nepřítele z většiny svých konzumentů“.

Slavný Čech si klepe na čelo: ČT a Respekt naháněly „lůzra s igelitkou“. Lidé vám nevěří, protože...
Foto: Repro Facebook
Popisek: Herní vývojář Daniel Vávra
reklama

Anketa

Je Michaela Šojdrová dobrá politička?

1%
99%
hlasovalo: 17204 lidí
„Podle českých novinářů z Respektu a Reportérů ČT je tenhle člověk Putinův agent a může za všechno zlo a rozdělení společnosti, protože provozuje web Aeronet. A tak ho vystopovali a zesměšňují ho, aby ukázali, jaký je to lůzr a jak je ta ruská propaganda ubohá a trapná,“ započíná komentář.

Podle Vávry však lze věc interpretovat i tak, že i „tenhle jeden lůzr má stejnou návštěvnost jako ony komerční, často dotované weby, které po něm jdou“. A přisadil si slova, která asi žurnalisty z Deníku N a Respektu nepotěší: „Tím rozhodně nemyslím, že by ji měl velkou. Má ji stejně ubohou jako Respekt a Deník N se svými velkými redakcemi.“ „Ano, tyhle renomované weby mají stejnou čtenost jako tahle osoba s igelitkou. To je asi to, co je nejvíc trápí. Dělají svoji práci tak dobře, že je dohnal i tenhle maník,“ píše. Dodává, že obě média mají návštěvnost kolem milionu, což je podle jeho údajů 80krát méně než u dalších serverů, z nichž jmenuje Novinky.cz a iDNES.cz. Také upozornil, že to má být osmkrát méně než ParlamentníListy.cz. „I ty jsou ovšem asi desetkrát menší než velké zpravodajské weby,“ poukázal.

Přikládá, že velkou návštěvnost webů, které někteří lidé pokládají jako dezinformační, „tvoří liberálové, kteří tyto weby nenávidí“. „Ve svém okolí neznám nikoho jiného, kdo by to četl, než liberály. Chvilkaře, voliče topky, Pirátů a Zelených. Od nich se vždy neochvějně dozvím, ‚co jsem si přečetl na Sputniku‘, který nečtu,“ píše.

Vávra se podivil, že „tihle investigativci“ „si asi opravdu myslí, že jeden maník s igelitkou a webem, který čte jeden z osmdesáti lidí, co čtou zprávy na netu, dokáže rozvrátit společnost, donutit ji, aby volili Zemana a Babiše, a vsugerovat jim další strašlivé názory jako třeba že nás ohrožuje imigrace nebo že EU není nejlepší ráj na zemi“. „Stát i mediální domy lijí miliardy do profesionálních médií s celostátním pokrytím a pak Putin pošle láhev vodky a pirohy a tenhle maník, kterýmu se tak vesele posmívají, jim všem vypálí rybník,“ pokračuje.

„V článku na Respektu se propírá, kterak vybere tenhle člověk na provoz webu třičtvrtě milionu! Takové peníze! No je tohle možný!? Nějak ovšem zapomínají, že má čtenost jako oni. A jejich rozpočet je o pár nul větší,“ píše Vávra v narážce na článek mapující „aeronetové konto“ Marka Pešla.

„Oni si myslí, že když běžný člověk, 99 % populace, celý den čučí na ČT, Novu a Primu, poslouchá Radiožurnál a Impuls, čte Mladou Frontu, iDnes a Novinky, tak pak stačí, když jim někdo pošle e-mailem jeden link na tenhle parody web a z nich se stanou kremlobotí zrůdy,“ nestačí se vývojář divit. Podle něho to je „dementní představa“, že „jeden nezaměstnaný lůzr s blogískem a igelitkou si vymyslí nějaký hovadiny, a tím všem způsobí instantní lobotomii a okamžitě je přesvědčí o opaku“. „To by bylo fakt super. Hned si založím blogísek taky a stanu se vládcem vesmíru,“ sarkasticky dodává.

Vávra naráží na to, že lidé, kteří čtou takovéto weby, zřejmě budou „naprosto odtržení od reality a žijí v bublině“. To podle něho není chyba ruské propagandy, ale mainstreamových médií. Lidé, o nichž se píše, podle jeho názoru ztratili k těmto médiím jakoukoliv důvěru, protože „jsou všechno, jen ne objektivní a nad věcí“.

Prý „rozhodně jim nijak nepomůže, když umlčí tohohle maníka nebo jakéhokoliv dalšího nepřítele“.

Za ztrátou důvěry si podle světoznámého vývojáře mohou média sama. „Oni vidí svět černobíle, přestože je barevný, a v každém, kdo nežije v jejich bludech, vidí zlo a nepřítele. A postupně udělali nepřítele z většiny svých konzumentů,“ vysvětlil. Zpochybňuje i absolutní likvidaci názorových oponentů zmíněných žurnalistů. „Bohužel postupem času se v tom nepříteli začíná poznávat většina jejich čtenářů a diváků. A moc se jim to zjevně nelíbí,“ píše.

Preference novinářů mají být od většinové společnosti podle výsledků některých statistik odlišné: „V mnoha státech jsou k dispozici statistiky volebních a politických preferencí novinářů a je možné srovnat je s preferencemi běžné populace. A to srovnání ukazuje, že drtivá většina novinářů zastává názory, které jsou mezi zbytkem společnosti menšinové.“

To si prý žurnalisté přebírají, že je populace „většinově debilní a oni jsou ta osvícená hrstka, která je musí proti jejich vůli spasit“. „V podobných případech ovšem většinou platí, že debilní je ten, kdo si o sobě myslí, že je vyvolený spasitel. Což mi přijde velice pravděpodobné i zde. Nebo to je ten případ, kdy demokratická většina chce žít nějakým způsobem, zatímco menšina vlivných chce fungovat zcela jinak, a tak zneužívá svůj vliv, aby většinu umlčela a zdiskreditovala,“ poukázal. Dnešní média mají především „agitovat“.

„Jinak z reportáže jsem pochopil asi tak to, že redakce AE je anonymní, Rusko to nic nestojí, protože si na to vyberou sami čtenáři, a Pešl je divný. Takže podle našich médií může za rozklad společnosti crowdfundingový projekt nějakého zadluženého podivína, co nevychází z bytu,“ doplňuje závěrem a pousmívá se, že „pan redaktor celou dobu nedokázal vyslovit název epicentra všeho zla jinak než Ajronet“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

11:12 „P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

Útok komika Tomáše Měcháčka začal rozebírat i komentátor Ondřej Hejma. Když totiž Měcháček obvinil X…