Slavný český generál varuje Erdogana: Vítězství nad pučisty nic neřeší, Turecko se propadá stále hlouběji

16.07.2016 15:27

I když bude pokus o vojenský puč v Turecku potlačen, tuto zemi to oslabí a destabilizuje. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz to uvedl bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý.

Slavný český generál varuje Erdogana: Vítězství nad pučisty nic neřeší, Turecko se propadá stále hlouběji
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Upozornil na to, že v tuto chvíli ještě nevíme, jaké jsou anebo byly skutečné záměry či motivy vojáků, kteří šli do převratu. „Tohle je opravdu velmi důležité vědět. Proklamace o svobodě a návratu k právu mohou být jen proklamace. Nechci předjímat, ale nepokoje v Turecku by mohly na určitou dobu oslabit jižní křídlo NATO,“ varoval.

Celý text je ZDE

Na druhé straně je podle Šedivého fakt, že Turecko už delší dobu směřuje k vyšší úrovni islamizace. „NATO, ale i Evropská unie měly kvůli tomu s Tureckem v poslední době dost rozepří a problémů,“ podotkl s tím, že tím naráží na skrytou a velmi specifickou spolupráci Turecka s Islámským státem.

Pokus o převrat prý Turecko na určitou dobu silně destabilizuje. A tudíž i jižní křídlo Aliance. „Fakt, že puč jeho organizátorům nevyšel, ještě nic neznamená. Turecko v každém případě čeká ostrý boj o udržení moci. A ten je vždy spojen s nemalými riziky pro vývoj a směřování této pro nás důležité spojenecké země,“ uvedl Šedivý.

Za vlády Erdogana byly mezi Tureckem a NATO s EU stále zjevnější rozpory

Jestliže budou spory o vedení Turecka rychle vyřešeny, tak to prý jih Aliance nijak neoslabí. „V tom případě by se nic nebezpečného pro starý kontinent nestalo. Pokud vývoj v Turecku nabere demokratický a z hlediska vedení země i sekulární vývoj, tak to pozice Turecka v NATO může naopak ještě posílit,“ uvedl Šedivý. Zároveň ale upozornil na to, že za vlády prezidenta Erdogana a ještě před tím jako premiéra byly mezi Tureckem na jedné straně a Unií s Aliancí na straně druhé stále zjevnější a opakované rozpory.

„Turecko třeba jako náš spojenec velmi dlouho odmítalo poskytnout Alianci leteckou základnu v jejím boji proti Islámskému státu. A stejně tak nepovolilo pokračování námořní mise, která měla monitorovat a zároveň zastavit migrační vlnu z Turecka do Evropy. Prezident Erdogan se choval a stále chová ne zcela logicky a ne zrovna jako nejlepší spojenec. Erdogan pro mě není úplně čitelná osobnost. A mám-li to vzít z jedné vody, tak Turecko se za jeho vlády dostává do stále většího područí islámu. Pokud tedy zůstane prezidentem – a vše tomu nasvědčuje –, islám bude mít stále větší slovo na směřování Turecka.

Tedy země, která je velmi důležitým členem NATO a naším spojencem,“ varoval generál Šedivý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…