Slavný komentátor Jan Petránek: Díky sankcím budeme Rusko za pár let obdivovat tak jako dnes Čínu. Zato USA...

10.04.2015 8:12

Publicista Jan Petránek na svém blogu České televize zhodnotil rusko-ukrajinskou krizi. Popsal pozici Moskvy, Kyjeva, ale i Washingtonu. Vzpomněl přitom i slavného výroku Winstona Churchilla, který kdysi poznamenal, že Rusko nikdy nebude tak silné, jak by chtělo být, ale nikdy nebude tak slabé, jak by je chtěli vidět jeho protivníci. Volání po pádu Putina je dnes jen zbožným přáním, ale světu by možná prospělo, kdyby odešli Putin i Obama.

Slavný komentátor Jan Petránek: Díky sankcím budeme Rusko za pár let obdivovat tak jako dnes Čínu. Zato USA...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Petránek

Rusko-ukrajinský konflikt, který je oficiálně občanskou válkou, vyčerpává jak Moskvu, tak Kyjev. Pro Evropu jde o palčivý problém, ale v celosvětovém měřítku není tento konflikt zřejmě to nejhorší, čemu musí svět čelit. Problém je v tom, že situaci nemá plně pod kontrolou ani ruský prezident Vladimir Putin, jenž se musí vyrovnávat s nespokojenými separatisty i s ruskou ekonomikou topící se v problémech, ani ukrajinský prezident Petro Porošenko, který se potýká s oligarchy, bojovými oddíly Pravého sektoru a ekonomikou. To je také důvod, proč se EU tak důrazně staví proti posílání zbraní na Ukrajinu.

Rusko muselo ovládnout Krym, kvůli svým ponorkám s jadernými hlavicemi

„Přesto není moudré v současné stupňující se éře globálního soupeření o moc a vliv Rusko odepisovat. Stále platí Churchillův postřeh, že Rusko nikdy není tak silné, jak by chtělo být – a nikdy není tak slabé, jak by je chtěli vidět jeho rivalové. Rusko zřejmě prožije pár těžkých let, ale sankce proti němu mu nakonec prospějí, neboť je nutí k rychlejším infrastrukturním změnám, které ruští ekonomové tak obdivují u Číny," píše autor. Současná popularita prezidenta Putina také ukazuje, že volání Západu po jeho pádu je jen zbožným přáním.

Celý komentář ZDE

Faktem je, že Rusko muselo ovládnout Krym, ačkoli poloostrov notně zatěžuje ekonomiku Ruské federace. Strategicky jde o tak důležitý kus země, že si ho Rusko zkrátka musí podržet, a to kvůli námořní základně, neboť se předpokládá, že v případné příští velké válce podstatnou roli sehrají ponorky nesoucí jaderné zbraně.

Obama vyklízí pole

Nijak slavně na tom podle Petránka není ani prezident USA Obama. „Stále horší vysvědčení má naopak prezident Barack Hussein Obama. A to mu vystavují především američtí politici a komentátoři. Samozřejmě, že je to tím, že už se rozbíhá boj o to, kdo přijde do Bílého domu po něm. Ale kritika, jakou v Boston Globe o Obamovi napsal tento týden Thanassis Cambanis (autor řady knih o mezinárodních vztazích, mj. aktuální o egyptské revoluci) vypovídá o krizi samotných zásad zahraniční politiky. Podle Cambanise doslova přestala existovat americká diplomacie. USA stáhly ze všech míst, kde dochází k uzlovým změnám, své diplomaty, zatímco ostatní významné země tam zastoupení posílily, píše autor.

USA se dostávají do izolace, což se ukazuje na jednáních o situaci na Ukrajině, kde schází zástupce Bílého domu, ale nijak zvlášť se jim nedaří ani v měření sil s Čínou, která může Washingtonu připomenout, že Peking je velkým věřitelem velkého dlužníka – Spojených států. Ty bojkotují i historický projekt Mezinárodní infrastrukturní investiční banky pro Asii, který spustila Čína, a ve svém bojkotu zůstávají osamoceny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…