Sliby, chyby. Vláda neumí hospodařit a bojovat s korupcí, myslí si lidé

14.06.2015 15:55

Průzkum společnosti TNS Aisa pro Českou televizi ukázal, že čtvrtina voličů chválí vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD) za to, jak pečuje o naši ekonomiku. Podstatně kritičtější už ale voliči jsou v hodnocení boje s korupcí, který současný kabinet zmiňuje stejně často jako vlády předchozí, nebo v tom, jak kabinet dokáže hospodařit s penězi lidí. Andrej Babiš (ANO) přitom sliboval, že výběr daní zlepší o desítky miliard korun.

Sliby, chyby. Vláda neumí hospodařit a bojovat s korupcí, myslí si lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

O tom, jak vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL plní či neplní sliby, jež dala voličům, v nedělních Otázkách Václava Moravce diskutovali Pavel Kováčik z KSČM, Jaroslav Faltýnek (ANO) a úřadující šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Čachry na daňové správě

Pokud se přidržíme hodnocení, které všichni znají ze školy, pak si 72 procent lidí myslí, že za pomoc lidem v nouzi si středolevá vláda zaslouží jen trojku, čtyřku nebo dokonce pětku. Ještě hůř občané hodnotí to, jak vláda nakládá s penězi, které ministr financí Andrej Babiš (ANO) vybere na daních. Čtyřku či dokonce pětku z hospodaření by vládě dalo jen 46 procent dotázaných, trojku by vláda dostala od 37 procent lidí a jedničku by jí dalo jen jedno procento obyvatel.

Vůbec nejhůř na tom potom je boj s korupcí. V této oblasti si 47 procent dotázaných myslí, že si trio Bohuslav Sobotka (ČSSD), Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) zaslouží čtyřku nebo pětku. Nijak dobře si vláda nestojí ani v otázce samotného výběru daní, za což odpovídá právě Andrej Babiš.

„My jsme byli obětí určitých čachrů na Ministerstvu financí, resp. v daňové správě, se zadržováním daně z přidané hodnoty, což zkreslilo veškeré údaje. Objektivním faktem je, že se daně prostě nevybírají, takže se panu Babišovi nedaří naplnit to, co sliboval... A to v čase, kdy ekonomika roste,“ udeřil Gazdík. „Papír na plakátu snese všechno, přisadil si Kováčik, který také poukazoval na to, že se Babiš zaklínal zlepšením výběru daní až o sto miliard korun. Prozatím obcím miliardy spíše scházejí, a to hned tři. Tolikrát zmiňovaná elektronická evidence tržeb se hned tak neprojeví a je vůbec otázka, kdy začne fungovat. Kováčik si v této souvislosti vzpomněl na plány na Ministerstvu práce a sociálních věcí za Jaromíra Drábka.

Šéf poslaneckého klubu ANO ale s útoky nezůstal pozadu. „Jak bylo avizováno ze strany ODS a TOP 09, tak ony budou bránit tomu, aby byly nastaveny stejně podmínky pro všechny, rýpl si v protiútoku Faltýnek. Gazdík však kontroval, že tolikrát zmiňovaný příklad Chorvatska ukazuje, že EET nebude žádným zázrakem. Vláda jen plýtvá penězi při nabírání dalších a dalších úředníků, ale celkové hospodaření státu pokulhává, což si ve shodě s Gazdíkem myslí téměř polovina občanů, jak ukázal již zmíněný průzkum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…