Šloufa prý odstřelil vlastní žák. Pěkně jsem si Martina vychoval, vzdychá

14. 9. 2013 7:35

Lobbistu Miroslava Šloufa vyškrtli z pražské kandidátky Strany práv občanů - Zemanovci místopředseda partaje, poradce prezidenta a ředitel Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý a hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle deníku MF DNES se tak Šloufovi žáci stali nyní jeho katy a drží moc v zemi ve svých rukou.

Šloufa prý odstřelil vlastní žák. Pěkně jsem si Martina vychoval, vzdychá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Šlouf
reklama

Martin Nejedlý jakoby nahradil Miroslava Šloufa, dnes místo něj všude doprovází prezidenta Miloše Zemana poté, co se Zeman od Šloufa odstřihl. Podnikatel Nejedlý byl Šloufův žák. O svém učiteli, který mu otevíral cestu k velkým obchodům a seznámil jej s důležitými lidmi, mluvil podle MF Dnes uctivě jako o panu inženýrovi a oceňoval jeho schopnosti.

Přes Šloufa se Nejedlý seznámil také se současným prezidentem, když společně dolaďovali Zemanův návrat do politiky a založili také stranu SPOZ. "Největšími sponzory strany jsme já a Martin," řekl tehdy Šlouf. Zkrátka bez Šloufa by Nejedlý nebyl tam, kde dnes je.

Něco se ale od té doby změnilo. Šlouf dnes už není ani Zemanův blízký přítel, ani jeho šéfporadce a nehraje ani žádnou důležitou roli ve SPOZ. Nahradil ho jeho žák Martin Nejedlý. Vrcholem pak podle deníku bylo, když s Mynářem nechali Šloufa vyškrtnout z čela pražské kandidátky. "To je práce Martina Nejedlého. Pěkně jsem si ho vychoval," posteskl si lobbista.

Důležitý muž

Ačkoli sám Nejedlý se prý označuje za bezvýznamného chlapce z Kunovic, opak je pravdou. Jako Zemanův poradce je mu dnes ze všech lidí nejblíže. "Pan prezident si mě vybral jako svého osobního poradce. To znamená, že s ním konzultuji všechny záležitosti, které má pan prezident potřebu probrat. Zdůrazňuji, že agendu si určuje on sám. S panem prezidentem se vídám téměř denně," uvedl pro MF Dnes Nejedlý.

Na Hradě vytvořil Nejedlý tandem s kancléřem Vratislavem Mynářem, opět člověkem, kterého k Zemanovi přivedl Šlouf. Ale podnikatel má v této dvojici navrch. O tom svědčí i to, že do důležitých funkcí prezident dosadil lidi, které Nejedlý navrhl. Doporučil například současného ředitele zahraničního odboru Hynka Kmoníčka.

A důležité slovo má Nejedlý i coby místopředseda ve SPOZ. Dokládá to čtvrteční rošáda na kandidátkách do sněmovny. Příkladem může být místopředsedkyně Dita Portová, která se Šloufa zastala a byla z čela odsunuta na prakticky nevolitelné místo plzeňské kandidátky. "Na přání Nejedlého byl odsouhlasen jiný lídr. Člověk, kterého nikdo nezná, není členem SPOZ. Dost mě to udivilo a přijde mi to neslušné vůči našim členům," řekla Portová.

Podle zdroje ze SPOZ se chování Nejedlého změnilo k horšímu, je prý opojen mocí. Nejedlý to ale odmítá. Všechno prý vždy dělal ve prospěch strany. Že pro ostrá slova nechodí daleko, pokud není po jeho, vyčítají Nejedlému ale i kolegové z byznysu.

Mocenské vztahy

A aby toho nebylo málo, Nejedlý je také silným zákulisním hráčem. Kromě SPOZ má vazby také na ODS. Za vše mohou mluvit jeho setkání. Sešel se například s kontroverzním politikem ODS Tomášem Hrdličkou nebo nedávno s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, stínovým ministrem vnitra Jeronýmem Tejcem a někdejším volebním manažerem sociální demokracie Jaroslavem Tvrdíkem. Za přítele označuje také lobbistu Marka Dalíka, který je obviněný v kauze nákupu pandurů.

Vratislav Mynář a Martin Nejedlý teď drží moc v zemi, uzavírá MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

13:53 Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

Situaci kolem rezignace ministra zdravotnictví Prymuly po jeho selhání v podobě noční návštěvy resta…