Slováci nebudou moci nadávat na politiky. Jinak dostanou pokutu

01.01.2012 20:47

Na Slovensku mají „trest“ za nadávání na politiky na veřejnosti. Podle návrhu novely zákona o přestupcích si nebudou moci Slováci zanadávat v hospodách nebo na ulici na své politiky. Jinak je čeká pokuta až 500 eur.

Slováci nebudou moci nadávat na politiky. Jinak dostanou pokutu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

Podle serveru pravda.sk chystá Slováky novela, podle které nebudou moci nadávat na své politiky na ulici nebo v hospodě. Bude to totiž považováno za urážku či pomlouvání veřejného činitele a za to jim může hrozit pokuta až 500 eur (12.800 korun).

Vysoké pokuty prosazuje ministerstvo vnitra, kde je v čele Daniel Lipšic z KDH. Snaží se tímto krokem prý zamezit hrubým urážkám. Zvýšená ochrana proti pomluvám by se týkala nejen prezidenta a ministrů, ale i všech poslanců, soudců příslušníků ozbrojených sil, starostů, nebo dokonce zaměstnanců orgánů státní správy.

Pokutu dostane každý, kdo "urazí nebo pomluví veřejného činitele při výkonu jeho pravomoci nebo kvůli výkonu jeho pravomoci", jak stojí v návrhu novely.

Pokuty by se mohly zneužít proti médiím

Právníci však návrh novely kritizují. Podle nich potlačuje kritické hlasy veřejnosti. "Je to do jisté míry duplicitní. Nemyslím si, že je to nutné pro ochranu práv veřejných činitelů, protože ti jsou dostatečně chránění všeobecným ustanovením," míní právnička Eva Kováčechová. Podle ní by vymáhání pokut mohlo politikům sloužit i jako nástroj na umlčení kritiky. Což by se dalo jednoduše zneužít proti médiím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…