Slováci postoupili ve vyšetřování vraždy novináře Kuciaka. Prokurátor zveřejnil tento portrét

17.09.2018 16:35

Žalobce slovenského Úřadu speciální prokuratury zveřejnil portrét možného klíčového svědka vraždy novináře Jána Kuciaka. Není přitom vyloučeno, že jde o portrét pachatele zmíněného trestného činu, prokuratura se ke zveřejnění fotografie podrobněji nevyjádřila. Soudy při vyšetřování kauzy povolily 57 odposlechů, 127 příkazů ke kontrole telekomunikačního provozu. Detektivové spolupracují s Europolem i americkou FBI.

Slováci postoupili ve vyšetřování vraždy novináře Kuciaka. Prokurátor zveřejnil tento portrét
Foto: Facebook
Popisek: Zavražděný novinář Ján Kuciak

Na začátku vyšetřování vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a a jeho partnerky Martiny Kušnírové policie bylo stanovených několik verzí, motivy na straně Kuciaka související s jeho prací, i na straně Martiny Kušnírová. Dosavadním vyšetřováním bylo nepochybně prokázáno, že důvodem vraždy byla právě novinářská práce Jána Kuciaka, přičemž v současnosti se vyšetřování zaměřuje na dva hlavní okruhy novinářovy práce. Soudy doposud vydaly 57 příkazů pro použití odposlechů a 127 příkazů na sdělení údajů o provedeném telekomunikačním provozu. Zadrženo bylo sedm podezřelých osob, které později policie propustila; všichni zadržení byli italské národnosti. Motiv zúčtování italské mafie s nepohodlným novinářem byl jednou z počátečních verzí vyšetřování. Policie provedla pět prohlídek místa činu a 40 úkonů zaměřených na vydání věcí.

Vyšetřovatel také zajistil více než 40 znaleckých posudků z různých odvětví. Slovenští detektivové také podle prokurátora také navázali spolupráci s Europolem, kterému byly poskytnuty všechny dostupné důkazy a poznatky. Spolupráce měla přinést i posun v celé věci, jaký, však prokurátor neupřesnil. Na případě vyšetřovatelé spolupracují s americkou FBI, která poskytla některé dílčí analýzy.

Motivem vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírová byla jednoznačně práce novináře, uvedl na tiskové konferenci dozorující prokurátor. Vyšetřovatelé pracují se dvěma možnými verzemi. Prokurátor zveřejnil portrét muže, který mohl být v okolí místa činu v době vraždy. Dohlížející prokurátor Úřadu speciální prokuratury shrnul úkony, které učinily od začátku vyšetřování dvojnásobné vraždy novináře a archeoložky. Vyšetřovatelé pracují už jen se dvěma možnými verzemi.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury na tiskovce poprvé zveřejnil i identikit, tedy portrét hledané osoby. Ta mohla být v době úkladné vraždy v okolí místa činu a může mít informace o samotném skutku. Zda se muž z obrázku pohyboval přímo u rodinného domu ve Velké Mače, kde byly vraždy spáchány, nebo zda může být hledaná osoba pachatelem, prokurátor upřesnit nechtěl. Dodal však, že hledaný muž by mohl pomoci posunout vyšetřování dál. "Zároveň bychom uvítali, pokud by se nám osoba sama přihlásila, buď u Úřadu speciální prokuratury v Pezinku nebo na Národní kriminální agentuře prezídia policejního sboru," uvedl dále prokurátor. Dosud nebyl kvůli vraždě novináře a jeho partnerky nikdo obviněn. V rámci vyšetřování policie vyslechl více než dvě stě osob, některé opakovaně.


Hledaná osoba. (Foto: Úřad speciální prokuratury)

Rychlá práce bez zápasu

Novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února. Tedy čtyři dny před nalezením těl, osvětlil pár dní po hrůzném činu slovenský prokurátor. Zároveň poprvé sdělil podrobnosti o zastřelení zmiňované dvojice, které na Slovensku vyvolalo politickou krizi a změnu vlády. Podle něho vyšetřovatelé prověřují více rovnocenných motivů vraždy; slovenský policejní prezident Tibor Gašpar už dříve řekl, že nejpravděpodobnějším motivem zastřelení Kuciaka a Kušnírové v jejich domě nedaleko Trnavy byla investigativní práce reportéra.

"Na místě vraždy nebyly zjištěny stopy zápasu a nebylo nic odcizeno. Tyto okolnosti naznačují, že šlo o vraždu na objednávku," řekl na tiskové konferenci prokurátor úřadu speciální prokuratury, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dodal, že Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Obě vraždy se staly v rozpětí pěti minut, střelec použil pistoli kalibru devět milimetrů. Z prvotního vyjádření prokurátora vyplynulo, že vyšetřovatelé zatím nepracují s žádným nejpravděpodobnějším motivem vraždy. Podrobnosti o činu prokuratura uvolnila měsíc po zveřejnění informace o zastřelení novináře.

Podle bývalého ředitele slovenského Úřadu boje proti korupci Jozefa Šátka se dvojnásobná úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové jeví jako dlouhodobě připravovaná a zrealizovaná na vysoké profesionální úrovni. Na Slovensku se spekuluje o tom, že objednavatelem vraždy mohl být někdo z tamních oligarchů, o kterých Kuciak psal.

Josef Šátek se před časem pokusil zrekonstruovat i den vraždy - středu 21. února. Kuciak odjel ráno autobusem nebo vlakem do redakce v Bratislavě, kde řešil přípravu na článku o italských podnikatelích na východě Slovenska. V redakci věděli, že Ján už nepřijde do práce až do konce týdne. Měl homeoffice a od pátku nauku na církevní sňatek. Měla trvat tři dny. Tento fakt podle kriminalisty Šátka do určité míry naznačuje, že Kuciak - možná celá redakce, nebo prostory rodinného domu - byly monitorovány. Tato informace mohla mít zásadní význam pro objednatele či samotného vraha, aby přikročili k realizaci vražd, neboť středa večer byla tím nejvhodnějším dnem i časem. Kuciaka čekala ve středu večer - po příchodu z práce na železniční stanici v Galantě - partnerka Martina Kušnírová. Z rozbitého a odstaveného osobního vozidla odšrouboval baterii a autem Kušnírové odjeli domů do Velké Mače. V době mezi odjezdem Kušnírové a příjezdem domů mohl podle Šátka vrah nepozorovaně - nejpravděpodobněji ze zadní strany - obejít dům, odemknout si dveře a zamknout je za sebou.

V rychlosti prošel místností a seběhl schody do sklepa, kde čekal až do chvíle, kdy si byl jistý, že nebude ničím a nikým vyrušen, míní kriminalista. Martina si uvařila šálek čaje, mezitím si Ján půjčil od souseda nabíječku, který mu poradil, aby ji ráno vypnul, načež ji v garáži zapojil. Po jeho příchodu domů, okolo dvacáté hodiny, si udělali kávu a společně vypili. Pak Kušnírová chatovala s Kuciakovou sestrou. To byla nejspíš ta pravá chvíle, vrah se připravil na schodech v blízkosti dveří do sklepa. „Něčím vyvolal Jánovu pozornost, a když novinář otevřel dveře do kotelny, vrah z těsné blízkosti střelnou zbraní s tlumičem namířil na srdce a dvakrát vystřelil tak rychle, že to fakticky znělo jako jedna rána. Tělo spadlo na schody. Překročil mrtvolu, udělal několik kroků ke kuchyni směrem k Martině, která seděla u stolu nad počítačem. Vyrušil ji buchot a šramot, zvedla se, vrah přikročil těsně k ní. Možná si přiklekl a směrem zdola šikmo vzhůru jí střelil do obličeje v oblasti nosu, kulka vyletěla z temene. Tělo spadlo na zem, byla mrtvá,“ předvídá možný děj Jozef Šátek. „Předpokládám, že pachatel teatrálním gestem rozhodil po místnosti několik nábojů - jako vzkaz a zastrašení ostatním. Mohl také zkopírovat soubory z počítače na flash disk. Ponechal rozsvícené světlo a opustil dům předem plánovanou trasou k zaparkovanému vozidlu, kde se zřejmě kompletně převlékl a šatstvo s pistolí zničil. Postupně odešel na různá místa a v následujících dnech se objevil v daleké cizině s penězi na účtu,“ domnívá se bývalý šéf slovenské kriminálky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bylo to jinak, než tvrdí kritici. Vondráček vytáhl důkaz o návštěvě Zemana

19:14 Bylo to jinak, než tvrdí kritici. Vondráček vytáhl důkaz o návštěvě Zemana

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se opět ohradil proti tomu, že by lhal ohledně na…