Slovenská expremiérka vyčinila Zemanovi i Ficovi za přístup k Rusku. Zmínila i Babiše

5. 1. 2015 19:47

Slovenská socioložka a expremiérka Iveta Radičová se podívala na prezidenta Miloše Zemana, ministra financí Andreje Babiše (ANO) a slovenského premiéra Roberta Fica. Zhodnotila jejich působení na politické scéně i jejich vztah k Rusku. Některé věty pány potěší, jiné už méně.

Slovenská expremiérka vyčinila Zemanovi i Ficovi za přístup k Rusku. Zmínila i Babiše
Foto: Topnovinky.sk
Popisek: Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová

Proruské výroky prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica k ukrajinské krizi nejsou státnické a jsou vědomě určeny té části české a slovenské společnosti, která má sklon ke stesku po komunismu. V rozhovoru pro ČTK to dnes řekla bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Spíše než slova jsou ale podle ní důležité činy a v nich jsou státy Evropské unie vůči ruskému postupu na Ukrajině jednotné.

Za státnický přístup k ukrajinské krizi považuje postoj německé kancléřky Angely Merkelové

„Není státnické přilévat oleje do ohně," reagovala Radičová na dotaz, jaký dopad mohou mít kontroverzní vyjádření Zemana nebo Fica ke konfliktu na Ukrajině a západním sankcím vůči Rusku. „Je ale rozdíl mezi slovy a činy. Všechny členské země Evropské unie schválily sankce vůči Ruské federaci a v reálných činech postupují společně," soudí slovenská premiérka z let 2010 až 2012, která se po odchodu z politiky vrátila k profesi socioložky.

Připomněla, že na sankcích vůči Moskvě se osmadvacetičlenná Unie musela dohodnout jednohlasně, a i když je Fico stejně jako Zeman kritizoval, pomáhá Slovensko Ukrajině dodávkami plynu. „Činy jsou jednoznačné. To, že je tu jiná nebo dvojsmyslná rétorika politiků, to je rétorika dovnitř zemí, která úplně vědomě oslovuje tu část populace, jež má větší příklon k Ruské federaci a k nostalgii po bývalém komunistickém režimu," dodala Radičová.

Za státnický přístup k ukrajinské krizi považuje postoj německé kancléřky Angely Merkelové. „Ta upozorňuje, že Rusko je součástí Evropy a není možné nenajít s Ruskou federací spolupráci a společnou řeč. Je nutné ji najít, ale neznamená to, že budeme akceptovat kroky, které jsou porušováním dohod a mezinárodního práva," uvedla neúspěšná slovenská prezidentská kandidátka. V Praze dnes vystoupila v debatě k 22. výročí rozpadu Československa, kterou pořádala Knihovna Václava Havla spolu s Divadlem Husa na provázku.

S imperiálními tendencemi Ruska je podle Radičové třeba počítat i v budoucnu

Ohledně Ukrajiny Radičová očekává, že východoevropská země bude muset vyřešit svůj státoprávní status. „Státoprávní otázka by měla být řešena prostřednictvím celostátního referenda, protože jinak neskončí potenciál otevřené války a konfliktu, který na Ukrajině je," domnívá se.

Krym, který loni v březnu přes nesouhlas Kyjeva a Západu anektovalo Rusko, a možná i východní Ukrajinu, zmítanou boji mezi vládními silami a proruskými separatisty, podle ní nejspíš čeká dlouhé období nevyjasněného mezinárodního postavení. „Přirovnala bych to analogicky k severnímu Kypru," připodobnila možný vývoj na Ukrajině k situaci na středomořském ostrově. Jeho jižní část je členem EU, zatímco severní uznává jen Turecko.

S imperiálními tendencemi Ruska je podle Radičové třeba počítat i v budoucnu. „Obávám se, že nemáme v dnešní době v rámci mírových možností (na Ukrajině) jinou šanci než důsledně a donekonečna vyjednávat se zúčastněnými stranami a hledat řešení, které bude přijatelné především pro občany žijící na Ukrajině a v Ruské federaci," míní slovenská expremiérka.

Srovnání Babiše s Ficem

Česko se stejně jako Slovensko a další evropské země potýká s novým fenoménem takzvané oligarchické demokracie, jehož ztělesněním je v Česku ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš. V rozhovoru pro ČTK to dnes řekla bývalá slovenská premiérka a socioložka Iveta Radičová. Současná popularita Babiše a jeho hnutí má podle ní stejné příčiny jako úspěchy slovenského sociálnědemokratického premiéra Roberta Fica. Oba podle ní doma nemají konkurenci a není k nim alternativa.

„Zatímco ale Babiš ještě nese naději, u Fica už je vidět klesající tendence," tvrdí Radičová, která se dnes v Praze zúčastnila debaty ke 22. výročí rozpadu Československa pořádané Knihovnou Václava Havla a Divadlem Husa na provázku.

„Fenomén Babiš" je podle ní také reakcí na vysokou míru korupce v Česku. „Když přijde někdo bohatý, je naděje, že v politice nebude krást," vysvětlila uznávaná slovenská socioložka. Část Čechů podle ní s Babišem spojuje stejná očekávání jako v minulosti se šéfem TOP 09 a exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Víc vládne nezvolená, neviditelná ruka

Oligarchické demokracie jsou podle Radičové problémem transformovaných společností. V Česku na jejím počátku byla kuponová privatizace v 90. letech, na Slovensku takzvaná divoká privatizace ve stejném období. „V konečném výsledku byl ten produkt stejný. Vznikly silné finanční skupiny, které v mnohém dnes ovládají nejen politiku, ale vlastní i mediální prostor," uvedla slovenská expremiérka.

V České republice to podle ní platí o Babišovi. „Váš pan ministr financí v jedné osobě spojuje ekonomického bosse, vládního činitele i mediálního vlastníka," připomněla. Babišovu Agrofertu patří vydavatelství Mafra, které vydává mimo jiné deníky MF Dnes a Lidové noviny.

Na Slovensku podle Radičové tyto skupiny ovlivňují politiku nepřímo, více z pozadí. „Silná ekonomické lobby výrazně ovlivňuje politiky přes své kandidáty na kandidátních listinách, nebo přes takzvanou stranickou kolonizaci státu, tedy obsazování důležitých institucí a státních podniků svými lidmi. Projevuje se to pak v úspěšnosti firem v tendrech a při rozdělování veřejných financí," popsala situaci ve své vlasti. „Víc tak vládne nezvolená, neviditelná ruka, než ta zvolená," tvrdí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zničíme ČT! Vrátí lidem stamiliony, udeřil Jaromír Soukup. Asi to myslí vážně

7:04 Zničíme ČT! Vrátí lidem stamiliony, udeřil Jaromír Soukup. Asi to myslí vážně

Jaromír Soukup rozjíždí novou iniciativu v oblasti mediálního práva. Chce si posvítit na Českou tele…