Slovenská vláda by měla schválit žalobu proti kvótám na migranty

02.12.2015 6:32

Slovenská vláda by dnes měla schválit žalobu proti přerozdělování uprchlíků mezi členské státy evropské osmadvacítky na základě povinných kvót a posléze ji podat k Soudnímu dvoru EU. Premiér Robert Fico minulý týden řekl, že Bratislava žalobu již připravila.

Slovenská vláda by měla schválit žalobu proti kvótám na migranty
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Rozmístění 120.000 uprchlíků schválili ministři vnitra států EU jasnou většinou hlasů v září. Proti se při hlasování postavily kromě Slovenska také Česko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Slovensko pak oznámilo, že se rozhodnutí nepodřídí a že ho napadne u unijního soudu. Představitelé levicové slovenské vlády opakovaně prohlásili, že kvóty stávající migrační krizi nevyřeší a že EU by se měla zaměřit na ochranu svých vnějších hranic.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v pondělí řekl, že zmiňovanou žalobu vláda projedná na svém dnešním zasedání a poté ji podá k unijnímu soudu. Slovensko by tak podniklo právní kroky proti kvótám zhruba dva týdny před vypršením termínu.

Plán na přerozdělení žadatelů o azyl mezi země EU na základě povinných kvót hodlá u soudu EU napadnout také Maďarsko. Tamní parlament v listopadu schválil zákon, kterým vládě premiéra Viktora Orbána poskytl pravomoci k takovému kroku. Česko se ke slovenské žalobě naopak nepřidá. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by žalobou riskovalo, že ztratí svou pozici v EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…