Slovensko vzhůru nohama: Zatčeni policejní exprezident a další hlavouni

05.11.2020 13:14

Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar byl zadržen kriminalisty. Spolu s Gašparem byli zadrženi i další bývalí vysocí funkcionáři, jako exšéf Národní kriminální agentury (NAKA) Peter Hraško, exšéf protikorupční jednotky Robert Krajmer nebo bývalý ředitel Národní jednotky finanční policie Bernard Slobodník.

Slovensko vzhůru nohama: Zatčeni policejní exprezident a další hlavouni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před slovenským velvyslanectvím v Praze za nezávislé a důkladné vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a za vznik nové a důvěryhodné vlády
reklama

Slovenští kriminalisté od rána zasahují na několika místech země při akci s názvem Očistec. Soustředí se přitom na bývalé vysoce postavené členy Národní kriminální agentury a policie. „Obvinění bylo vyšetřovatelům NAKA vznesené pro několik trestných činů, mimo jiné pro zločin založení, zosnování a podpory zločinecké skupiny, korupční trestné činy a trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele. S obviněnými osobami aktuálně probíhají procesní úkony, a proto se nebudeme k případu blíže vyjadřovat,“ prohlásila mluvčí generální prokuratury Jana Tökölyová podle informací serveru Deník.cz.

Až osm policejních vozidel a desítka zakuklených policistů včetně psovoda zasahuje před domem Tibora Gašpara v Nitře. Podle médií je uzavřena celá ulice, ve které stojí Gašparův dům. Na místo měl dorazit také známý advokát Marek Para, který má zastupovat více osob v tomto procesu. „Nevím, co se děje,“ sdělil Para novinářům.

Dnes již bývalý policejní prezident Gašpar rezignoval po tlaku veřejnosti kvůli vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Poté Gašpar působil jako poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka. Z této pozice ale před dvěma lety v prosinci odešel. „Od pana generála Gašpara jsem požadoval odborná stanoviska k dalšímu rozvoji policie. Tato zadání splnil a naše spolupráce skončila k 31. prosinci 2018,“ prohlásil tehdy Hamáček. 

Zdá se, že Gašpar plánovanou razii tušil, protože den před tím podal trestní oznámení na Bernarda Slobodníka. „Mám podezření, že se s jejich pomocí připravuje kriminalizace mé osoby ve vážnějším rozměru,“ uvedl Gašpar.

Celá akce podle médií může souviset s případem bývalého šéfa kriminálního úřadu finanční správy Ľudovíta Makóa. Ten je kvůli podezření ze spolupráce s mafií ve vazbě a v rámci chráněného svědectví spolupracuje s policií na rozkrývání dalších kontaktů mezi mafií a čelními představiteli policie. Na základě Makóovy výpovědi byl již dříve zadržen prokurátor Dušan Kováčik, který je podezřelý z přijímání úplatku, spolupráce s mafií a krytí plánované vraždy elitního policisty z NAKA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

10:12 Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

Nora Fridrichová zabrousila se 168 hodinami do tématu migrace. V pořadu jeden odborník za druhým tvr…