Služební zákon bude asi platit i pro příspěvkové organizace. Chce to koalice

17.01.2014 13:40

Služební zákon se bude vztahovat patrně také na většinu státních příspěvkových organizací včetně Ředitelství silnic a dálnic. Pod zákon naopak nebudou zcela jistě spadat tajné služby. Novinářům to v pátek řekli spoluautoři sociálnědemokratické novely Roman Sklenák a Jeroným Tejc. Sněmovna začne předlohu projednávat v úterý.

Služební zákon bude asi platit i pro příspěvkové organizace. Chce to koalice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedové stran pózují s kopiemi koaliční smlouvy
reklama

Původní záměr, podle kterého se měl zákon týkat ministerských úředníků a úřadů státní správy, koalice ČSSD, babišovců a lidovců s největší pravděpodobností změní. "Kloníme se spíš k tomu, aby organizace pod zákon spadaly," uvedl Tejc. Příspěvkové organizace, na něž se zákon vztahovat bude, by měla podle něj po nástupu nové vlády navrhovat jednotlivá ministerstva. Sociální demokraté upozorňují na to, že takové instituce bude možné do budoucna jen těžko zrušit.

Menší vliv ministrů

Na změnách normy, jejímž projednáním v prvním čtení podmínil prezident Miloš Zeman jmenování nové vlády, se koalice shodla podle Tejce z 80 až 90 procent. Třeba ze šesti na sedm let se má prodloužit funkční období takzvaného superúředníka, generálního ředitele státní správy. Koalice také nebude chtít, aby ho jmenoval prezident, jak předpokládá jiná novela, kterou předložila vláda v demisi Jiřího Rusnoka. Výběr superúředníka má být na vládě a premiérovi, prezidentovi by připadly jen určité pravomoci při jeho odvolávání.

Při uvádění zákona do praxe by se z politických náměstků neměli automaticky stát náměstci odborní, tedy sekční šéfové. Mají být výběrová řízení. Ministři ale budou mít na výběr ředitelů sekcí jistý vliv. Politické náměstky budou moci mít ministři i nadále, nebudou ale mít řídící pravomoci. Měli by působit spíše jako poradci a zástupci ministrů například při jednáních ve sněmovních a senátních výborech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

7:02 „Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

Generál ve výslužbě Petr Pavel se v pondělním Interview ČT24 vyjádřil k pandemii koronaviru. Přišel …