Slyšeli jste o soutěži „Zákon roku“? ODS se chlubí, že v ní získala zlato i stříbro

14.05.2020 22:36

Občanská demokracie oznamuje, že dvě právní normy, za kterými stojí poslanci ODS, se umístily na prvních dvou místech ankety Zákon roku. Konkrétně zákon o právu občana na digitální služby a účinnost zákonů jen od dvou dat v roce. Zato vládní zákon se v této – nijak známé – anketě neumístil prý ani jeden.

Slyšeli jste o soutěži „Zákon roku“? ODS se chlubí, že v ní získala zlato i stříbro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka
reklama

„Úřady mají obíhat data, ne lidé. Proto jsme společně s dalšími kolegy v Poslanecké sněmovně prosadili zákon o právu na digitální službu, který občanům zaručí možnost elektronické komunikace s úřady. Ve své konečné podobně by to mělo fungovat podobně jako internetové bankovnictví, které je ve 21. století naprostým standardem,“ přibližuje jeden z předkladatelů vítězné normy a místopředseda ODS Martin Kupka.

Na druhém místě této ankety, o které mnozí nejen v politických kruzích slyší zcela poprvé, se umístil prý pozměňovací návrh, který stanovuje, že přijaté zákony budou vstupovat v účinnost pouze 1. ledna a 1. června a s každým zákonem bude zveřejněna také tabulka povinností, které s sebou norma nese.

Tento návrh předložili společně Marek Benda a Martin Kupka. „Obrovským problémem českého právního řádu je nepřehlednost. Ti, kterých se přijaté zákony dotýkají, často nevědí, odkdy se podle nich musí řídit. Tato úprava tuto situaci alespoň částečně řeší, protože občané i podnikatelé se odteď můžou soustředit pouze na dva dny v roce,“ řekl Marek Benda k návrhu.

Soutěž Zákon roku organizuje poradenské společnost Deloitte. Jak vysvětlil její partner Tomáš Babáček, dělá to proto, že „zákon roku pomáhá vytvářet společenský konsensus celé společnosti, jaká by regulace měla být“.

V loňském roce, když ještě karanténa neomezovala možnosti shromažďování, se výsledky ankety vyhlašovaly na společenském večeru v prostorách pořadatelské kanceláře, moderovaném Jindřichem Šídlem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …