Smějete se Ransdorfovi, ale on měl možná pravdu. Když totiž prý švýcarskému bankéři sáhnete na peníze, nezná bratra

9. 12. 2015 19:34

Zřejmě jsem někomu šlápl na kuří oko, poznamenal europoslanec Miloslav Ransdorf, když před novináři vysvětloval svůj víkendový zážitek ze švýcarské vazby po zatčení v tamní bance. Známý glosátor Erik Best k tomu poznamenává, že ať si o Ransdorfově podivné eskapádě myslíme cokoliv, tato slova stojí za zamyšlení.

Smějete se Ransdorfovi, ale on měl možná pravdu. Když totiž prý švýcarskému bankéři sáhnete na peníze, nezná bratra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best

K tomu si podle Besta musíme uvědomit velmi specifické uvažování švýcarských pracovníků v bankovním sektoru. Tito lidé totiž uvažují poněkud svérázně. „Abychom parafrázovali citát z filmu, švýcarští bankéři milují své peníze více než své děti; a své děti oni opravdu milují. Zákazník zaujímá se značným odstupem třetí místo a někdo, kdo zákazníkem není, by zrovna tak mohl být šmouhou na stěně,“ píše Best o jejich zvyklostech.

Uvažování bankéřů ze země helvétského kříže podle Besta zdeformovali i Američané. „Zákazník byl král, dokud Američané Švýcary nedonutili porušit jejich vlastní zákon o bankovním tajemství a donášet na americké neplatiče daní,“ připomíná komentátor.

CELÝ TEXT ERIKA BESTA ZDE

Podle některých se toto odčerpávání peněz z kont zákazníků s posvěcením zákona zalíbilo Švýcarům natolik, že vedlo například i k jejich iniciativě v kauze Mostecké uhelné, našimi protikorupčníky prezentované jako ryzí zájem o spravedlnost. Best připomíná svůj starší text, ve kterém rekapituloval, jak švýcarská strana chystala léčku, ve které odsoudí české podnikatele, ovšem peníze ukradené českým daňovým poplatníkům si ponechá. Angažoval se v tom prý i švýcarský velvyslanec v Praze.

Neochota Švýcarů rozloučit se se svou největší láskou je tak podle Besta očividně mocným motivačním faktorem jejich jednání. Proto prý Ransdorfova slova o šlápnutí na kuří oko stojí přinejmenším za úvahu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…