Smlouva s Člověkem v tísni, ze které bývalému politikovi málem vypadly oči z důlků. Na platy v ní létají stovky tisíc

25.02.2020 18:53

Někdejší poslanec za ODS Josef Ježek se pustil do neziskové organizace Člověk v tísni. Zdůraznil, že má k dispozici tolik peněz, že vůbec není v tísni.

Smlouva s Člověkem v tísni, ze které bývalému politikovi málem vypadly oči z důlků. Na platy v ní létají stovky tisíc
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

Ježek tvrdí, že neziskové organizace vůbec nejsou v pozici nějakých šlechetných uskupení, jejichž členové by naprosto nezištně a zdarma např. převáděli slepé spoluobčany přes ulici. Možná taková nějaká organizace existuje, ale podle Ježka se ve většině takových společností točí tak velké peníze, o kterých se o tom většině lidí ani nesnilo.

Na veřejně dostupných stránkách se můžete dočíst, že tahle organizace uzavřela smlouvu s Českou rozvojovou agenturou, což je vládní agentura, která spadá pod Ministerstvo zahraničních věcí. Ta má plnit úkoly v ‚oblasti zahraniční rozvojové spolupráce‘, především přípravu a monitoring projektů dvoustranné spolupráce. Tak s tou uzavřela smlouvu o realizaci pomoci Moldavsku, konkrétně se jedná o plánování komunitních služeb pomocí dialogu (?). No a za tenhleten dialog pobere náš Člověk pouhých 13,5 milionu korun. V letošním roce 8,5 a příští rok dalších pět mega. Člověk v tísni k tomu říká, že v Moldávii působí už od roku 2006. ‚Pomáháme místní občanské společnosti a aktivnímu zapojení mladých lidí do veřejného života… také jsme se podíleli na zavedení inovativní výuky o globálních problémech pomocí dokumentárních filmů do moldavských školních osnov.‘ Až potud snad všechno v pořádku, i když nevím, jak moc tohle působení Moldavanům pomáhá,“ napsal Ježek, jenž býval zákonodárce v dobách tzv. opoziční smlouvy v letech 1998 až 2002, kdy moc drželi v rukou současný prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Poté byl zvolen poslancem ještě mezi lety 2006 až 2010, kdy byl premiérem Mirek Topolánek, který vládl společně s lidovci a Zelenými.

Ale zpět k neziskovým organizacím. Ježek se na již zmíněnou smlouvu podíval podrobněji.

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17930 lidí
„Když se však na onu smlouvu podíváme drobnohledem, tak se nestačíme divit. Na výplaty pro realizátora, tedy Člověka v tísni, je vyhrazeno téměř 5,5 milionu. Z toho regionální ředitelka dostane 300 300 Kč za čtyři měsíce činnosti, manažer pro Moldavsko si přijde na 756 250 korun, ovšem bude ‚dřít‘ celých 14 měsíců. Projekt má dále koordinátorku a projektovou manažerku, každou za 623 200 Kč. Něco musí dostat i ředitelka mise – 679 900 Kč, asistent projektu – 418 200 Kč a finanční manažer – 541 200 Kč. Další položkou jsou cestovní náhrady ve výši cca 730 tisíc korun (jenom transport školitele přijde na 108 tisíc), 571 tisíc potom tvoří přímé náklady v Moldavsku. Na ‚konference a workshopy zaměřené na sdílení zkušeností a diseminaci (to je rozšiřování) metodického průvodce‘ tu máme pouhých 523 350 Kč. Kolik toho nakonec zbude pro skutečné Moldavany? Obávám se, že toho až tak moc nebude,“ vyjádřil své mínění.

Obratem doplnil, že jen v roce 2017 Člověk v tísni hospodařil s asi dvěma miliardami korun.

„Více než 60 procent tohoto rozpočtu jsou příjmy od zahraničních vlád. V roce 2018 jen z amerického ministerstva zahraničí a agentury USAID přiteklo celých 327 milionů korun. Myslíte, že tyhle peníze nám amíci posílají jen kvůli krásným očím Šimona Pánka, šéfa Člověka v tísni? Já osobně o tom dost pochybuji. Prezident Trump ve své Národní bezpečnostní strategii uvedl, že ‚americká rozvojová činnost musí podporovat americké národní zájmy‘,“ napsal exposlanec.

Nakonec připomněl české přísloví „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Posléze řečnicky naznačil, zda tedy Člověk v tísni nehájí především americké zájmy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…