Smrt poslankyně v Británii: Tak trochu jiné komentáře

17. 6. 2016 16:24

Smrt jedenačtyřicetileté britské poslankyně Jo Coxové, kterou zastřelil ozbrojený útočník, hýbe nejen Velkou Británií. Komentáře se dají nalézt i na českých sociálních sítích či v českých médiích.

Smrt poslankyně v Británii: Tak trochu jiné komentáře
Foto: archiv tan
Popisek: Brexit

Coxová byla zavražděna šest dní před hlasováním o Brexitu. Proevropskou političku, jež se angažovala na straně příznivců setrvání Británie v Evropské unii, ubodal zřejmě dvaapadesátiletý Tommy Mair. Podle některých analytiků by nyní mohl posílit proevropský tábor. V posledních dnech začali převažovat odpůrci setrvání v Evropské unii. 

„Ty kurvy se nezastaví před ničím... Někde se hlasování zopakuje, jinde se to přehlasuje korespondenčně, v jiné zemi je zase třeba kohosi zabít,“ nebere si servítky bloger roku serveru iDnes.cz Ladislav Větvička. 

Své vzkázala ze své služební cesty v Japonsku také advokátka Klára Samková. „Čekala jsem, kdy začne hořet Reichstag... A už je to tady. Lépe to nešlo naplánovat. Oblíbená poslankyně, matka dvou, předpokládám malých, dětí. Jo. Tohle se učí v předmětu tajné služby a nečisté praktiky politiky tak v druhé lekci. Tak komu můžeme začít říkat Frank Underwood?“ otázala se.

A právě konspirační teorie zkritizoval europoslanec za ODS Jan Zahradil. `Od vraždy britské poslankyně neuplynul ani den a někteří známí mudrcové českého fb už kolem toho ‚naznačují‘ takové konspirační teorie, že se mi začíná dělat lehce zle. Shame on you!“ vyjádřil se Zahradil.

„Naše myšlenky jsou s Jo Coxovou, její rodinou a bližními. Včera se Jo stala obětí sváru o setrvání Británie v EU a položila za svůj názor nedobrovolně život. Tragédie by měla podnítit k zamyšlení všechny Evropany, ať jsou Brity, Čechy nebo občany jiné země. Evropskou unii jsme společně vytvořili proto, aby nás spojovala, umožnila nám civilizovaný dialog ve společenství s jednotným cílem – abychom žili ve svobodě a míru,“ řekl poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek.

O političkách, které kvůli politice položily život, se rozepsala na serveru Echo24.cz publicistka žijící v Bruselu Eva Hrnčířová. Vzpomíná na švédskou sociální demokratku Annu Lindh, která byla ubodána před třinácti roky. „A i ona v kampani před referendem bojovala za pevnější spojení Švédska s Unií – za přijetí eura. Stála v čele kampaně za ‚ano‘,“ uvedla. „I tehdy se předvolební kampaň ve Stockholmu zastavila. Ovládla ho bolest. A kromě ano či ne euru Švédy tehdy rozdělila ještě jedna otázka. Jestli se má opravdu referendum konat ve vypsaném termínu čtyři dny po vraždě ministryně zahraničí, nebo jestli se s ohledem na ni má odložit,“ vzpomíná Hrnčířová. 

Zastánci eura tehdy nezvítězili. „Neznamená to, že by voliče vražda političky neovlivnila. Jen podle jiné logiky. V krizi, pod tlakem a s pocitem nebezpečí lidé volí přirozeně větší bezpečí. A to bylo pro Švédy tehdy zachování statusu quo, udržení si koruny v peněženkách, protože euro by byla velká neznámá. Navíc ne znamenalo teď ne, a třeba někdy příště to můžeme změnit,“ uvádí Hrnčířová. Pokud by se Britové rozhodovali podle stejné logiky i v jejich referendu, měla by Británie zůstat v Unii. „Bylo by to zachování současného stavu, který třeba někdy příště mohou Britové změnit,“ uzavřela.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

20:10 Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

Na Miloše Zemana mají Rusové kompromitující archiválie. Michael Kocáb to sice nemůže dokázat, v pořa…