Sněmovní komise myslí, že šéf GIBS rezignoval na základě politického tlaku

03.11.2015 16:08

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek podle některých členů sněmovní komise rezignoval na základě politického tlaku. Většina členů komise jeho odchod očekávala. Vyplývá to z odpovědí poslanců, kteří přišli na dnešní jednání komise. Ta by se měla zabývat zejména rozpočtem GIBS na příští rok, probírat by měla i aktuální situaci uvnitř inspekce. Na jednání dorazil odstupující šéf GIBS Bílek i jeho zástupce Michal Murín.

Sněmovní komise myslí, že šéf GIBS rezignoval na základě politického tlaku
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek v pořadu ČT Hyde park

Předseda sněmovní komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD) uvedl, že ho Bílkova rezignace nepřekvapila. S jeho odchodem počítali i jeho kolegové. "Osobně to vítám," uvedl poslanec Ivan Huml (ČSSD). Ivan Gabal (KDU-ČSL) před jednáním prohlásil, že očekává, že se dozví důvody enormního politického tlaku, pod který se GIBS dostala. "Všichni zaznamenali výzvy k rezignaci, což podle mého názoru od politiků, kteří nemají s GIBS nic společného, nelze přehlédnout. To je politický tlak," řekl novinářům Gabal.

Poslanec Martin Lank (Úsvit) zase doufal, že se od vedení GIBS dozví, co fungovalo a co naopak nefungovalo. "Dalo se to víceméně čekat, protože tam od začátku byly poměrně intenzivní tlaky, aby se něco našlo," komentoval Lank odchod Bílka. Podle něj měli někteří politici stranické zadání, aby se hledaly důvody údajně špatného fungování GIBS. Práci inspekce a jejího šéfa dlouhodobě kritizuje poslankyně Jan Lorencová (ANO). "Očekávala jsem to," řekla novinářům k odchodu Bílka.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si po odstoupení Bílka nechal udělat právní analýzu ke způsobu provedení výběru nového ředitele. Chce upřednostnit kvalitu výběru před rychlostí. Bílek ve funkci skončí 30. listopadu a zatím podle premiéra není žádná lhůta, do které by měl být nový ředitel inspekce známý. GIBS dočasně povede Bílkův náměstek Murín.

Výběr nového šéfa GIBS by měl být podobný výběru policejního prezidenta. O pozici by nejprve měli mít možnost se ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by se mělo vypsat výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě, aby se rozšířil okruh případných zájemců. Pak by v případě dalšího neúspěchu ještě mohl následovat další výběr, kam by se mohli přihlásit i civilisté.

Samotní členové kontrolní komise GIBS očekávají, že výběr nového ředitele nejspíš bude během na dlouhou trať. "Musí to být v souladu se zákonem a je tam příliš omezený výběr," řekl například Huml.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…