Sněmovní právní výbor chce posudky ke zdanění náhrad církvím

28.03.2018 14:52

Právní posudky mají poslancům ústavně-právního výboru pomoci v rozhodnutí o tom, jak naložit s návrhem KSČM na zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích, píše ČTK.

Sněmovní právní výbor chce posudky ke zdanění náhrad církvím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vitráž nad kněžištěm v kostele sv. Anny na pražském Žižkově
reklama

Výbor osloví pražskou a brněnskou právnickou fakultu, Ústav státu a práva i Legislativní radu vlády, dnes projednávání předlohy přerušil. Posudky mají napovědět, zda by zdanění náhrad nebylo protiústavní.

Komunisté uvádějí, že stát by mohl získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Vladimír Koníček (KSČM) za předkladatele řekl, že výše náhrad byla stanovena politickou dohodou a je nadsazená. „Cílem je napravit přemrštěnost, zdanění náhrad je nejjednodušší řešení,“ uvedl.

Pochyby o ústavnosti návrhu vyslovili předseda výboru Marek Benda (ODS) i bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Opačné stanovisko zastával ve výboru Zdeněk Hrdlička z Ministerstva financí. Ke kritikům se připojil generální sekretář Petr Jan Vinš, podle kterého předloha zasahuje do práv církví a náboženských organizací. Upozornil na to, že výše náhrad je uvedena i ve smlouvách, které stát s církvemi uzavřel. Smlouvy se řídí zněním zákona účinným v den jejich podpisu.

Projednávání novely KSČM už dříve přerušil i rozpočtový výbor. Někteří jeho členové už navrhli, aby výbor doporučil plénu zamítnutí předlohy.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi schválený v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

23:01 Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

Předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se dnes na facebooku pochlubil, že měl tu čest pokř…