Sněmovní výbor se vrátí k vymáhání povinného ručení v září

04.06.2014 9:59

Sněmovní rozpočtový výbor dnes přerušil projednávání předlohy KSČM, která má zpřesnit pravidla vymáhání příspěvků za dlužné povinné ručení. Předkladatelé chtějí podle Kateřiny Konečné (KSČM) připravit s ministerstvy pozměňovací návrh, jenž by zohlednil výtky vlády. Stejně jako rozpočtový výbor postupoval už dřív výbor hospodářský. Rozpočtový výbor se k normě vrátí v září.

Sněmovní výbor se vrátí k vymáhání povinného ručení v září
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto
reklama

Česká kancelář pojistitelů by mohla podle návrhu požadovat po dlužnících platby do garančního fondu nejvýše za tři roky. Pokud by lidé na výzvu k úhradě dluhu zaslali do měsíce čestné prohlášení o tom, že zákon neporušili, kancelář by musela vymáhat pohledávku soudně. Vláda označila změny za nesystémové, vnitřně rozporné, nedopracované a nedostatečně zdůvodněné.

Konečná dnes zdůraznila, že není možný stav, kdy kancelář podle ní pracuje bez kontroly a má pravomoci, které nejsou v českém právním řádu obvyklé. "Je nutné najít řešení, které bude vyhovující pro všechny strany," uvedla poslankyně.

Předkladatelé kanceláři pojistitelů vytýkají "spekulativní postupy"

Z garančního fondu jsou poškozeným hrazeny škody způsobené vozidly bez povinného ručení. Za každý den bez tohoto pojištění zaplatí ze zákona majitel či provozovatel vozidla sankční příspěvek 20 až 300 korun podle druhu vozu.

Předkladatelé kanceláři pojistitelů vytýkají "spekulativní postupy". Dlužné částky jsou podle autorů novely "vymáhány prostřednictvím soukromých inkasních agentur a soukromých advokátních kanceláří s cílem dosáhnout nejvyššího zisku".

Omezení doby, za kterou by bylo možné dlužný příspěvek do fondu vymáhat, povede podle předkladatelů k tomu, že kancelář si bude muset pohledávky aktivně hlídat. Právo na úhradu by jí navíc podle novely zaniklo, pokud by výzvu k zaplacení neodeslala do dvou měsíců ode dne, kdy se o pohledávce dozvěděla. Kancelář by si také musela opatřit všechny informace nasvědčující porušení zákona ze strany vlastníka nebo provozovatele automobilu. "Omezí se tak absurdní situace, kdy byly k úhradě například vyzývány osoby, jež nikdy motorové vozidlo nevlastnily," uvedli tvůrci novely.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

13:14 Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

Po dlouhé době poskytl Viktor Orbán rozhovor slovenským médiím, konkrétně Deníku Postoj. Mluvil hned…