Sobotka: Soud zakázal stávku nezákonně

11.06.2011 18:10

Opozice se výrazně ohradila proti rozhodnutí Městského soudu v Praze a proti krokům vládní koalice. Podle předsedy ČSSD se totiž zachovali nezákonně a odporují rozhodnutím Nejvyššího i Ústavního soudu.

Sobotka: Soud zakázal stávku nezákonně

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, tvrdí, že se zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje na pondělní stávku. Tak totiž argumentoval městský soud, který ji zakázal. Podle Sobotky je ale toto rozhodnutí protiprávní, neboť nejde o stávku ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy. Souhlasí s ním i druhá opoziční strana, KSČM.

SLEDUJEME téma stávka

„Soud založil své rozhodnutí podle zpráv z médií údajně na tom, že stávka nebyla odborovou organizací písemně oznámena zaměstnavateli alespoň tři pracovní dny předem, jak vyžaduje § 17 odst. 4 zákona č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání, v platném znění. Na odbory ohlášenou stávku se však zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje," přibližuje Sobotka.

„Tato stávka je stávkou za prosazování jiných hospodářských a sociálních zájmů a požívá plné ústavních ochrany podle čl. 27 odst. 4 Listiny základních práv a svobod," zastává se předseda sociálních demokratů odborářů.

Související: Soud zakázal stávku. Kalousek: Stávkujte a budete trestáni

„ČSSD pochybuje i o oprávněnosti Městského soudu v Praze vydat předběžné opatření na návrh Ministerstva financí, které není podle žádného právního předpisu aktivně legitimovaným navrhovatelem k podání předběžného opatření ve věci zákazu uvedené stávky," uzavírá Sobotka svůj názor s tím, že tento zákaz bude pouze cesta k radikalizaci kroků odborů.

Čtěte více:

Filip a Urban: Se zákazem stávky zásadně nesouhlasíme

Odbory soud neposlechnou. Stávka bude

Šéf pražské ODS: Odboráři hazardují se životy a zdravím lidí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …