Sobotka: Víte, ČSSD a Babiš na sebe zbyli

02.03.2015 10:48

Sociální demokraté nechtějí a nebudou podle premiéra Bohuslava Sobotky měnit koaliční smlouvu. V koaliční vládě chtějí ale navzdory útokům na sněmu hnutí ANO, s nímž si prý tak trochu zbyli, pokračovat. Sobotka to dnes uvedl v blogu na webu ČSSD. Napsal také, že hnutí ANO dříve nesměle navrhovalo Úsvit jako koaličního partnera místo lidovců. Kritizoval nové stanovy ANO, které podle něj připomínají spíše stanovy akciové společnosti. O volbách vedení ANO píše jako o předem domluvených.

Sobotka: Víte, ČSSD a Babiš na sebe zbyli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Sobotkův blog je reakcí na víkendový sněm ANO, na němž vicepremiér a šéf hnutí Andrej Babiš sociální demokracii opakovaně a tvrdě kritizoval jako rozhazovačnou stranu zatíženou kontroverzní minulostí. Hovořil také o podrazech v koalici a zvážení případných změn v koaliční smlouvě.

Vláda může dobře pokračovat

"Koaliční smlouvu měnit nechceme a nebudeme, odráží výsledky voleb a je průnikem programu všech tří koaličních stran. Chceme ji dodržet a naplnit," napsal k tomu dnes Sobotka. Vláda podle něj může dobře pokračovat, pokud bude ANO stejně jako ostatní koaliční strany respektovat dohodnutou koaliční smlouvu.

Zároveň Sobotka potvrdil dřívější dohady o tom, že hnutí ANO uvažovalo zpočátku jako o koaličním partnerovi spíše o Úsvitu než o lidovcích. Podle ministerského předsedy "s Úsvitem ANO sice od počátku koketovalo a navrhovalo ho nesměle jako partnera místo KDU-ČSL, ale myslím, že už je to snad přešlo".

Stanovy ANO by v demokratické straně nikdy nemohly projít

Ve svém příspěvku, který zdůvodnil i tím, že médií, "na něž nemá vlastnický nebo inzertní vliv předseda ANO, už nezbylo zase tolik", se Sobotka vrátil i k průběhu sněmu hnutí. O volbách vedení ANO píše jako o předem domluvených, což kritizovali i někteří delegáti sněmu, o nových stanovách hnutí pak jako o stanovách akciové společnosti.

"Je zajímavé, že ANO nevyužilo svůj sněm k tomu, aby se více otevřelo a stalo se skutečným hnutím budovaným zdola. Přijalo stanovy, které by pro svůj demokratický centralismus a soustředění moci v okruhu několika lidí v předsednictvu, v demokratické straně, jakou je ČSSD, nikdy nemohly projít," míní premiér. "Přijaté stanovy ANO spíše připomínají stanovy akciové společnosti s jediným akcionářem a houfem bezprávných statistů," podotkl.

Sociální demokraté se podle ministerského předsedy na svém sjezdu v polovině března chystají vydat přesně opačným směrem, a sice ke zvýšení práv řadových členů. ČSSD se podle něj na svém sjezdu bude také více věnovat programovým plánům strany, její reformě a našim cílům ve vládě, než kritice koaličních partnerů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…