Sobotka: Zeman jde nacionálně-konzervativním-autoritativním směrem. A Babiš je autoritář

10.05.2017 9:17 | Zprávy
autor: vef

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) stále trvá na tom, že odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) nic nebrání. Prezident Miloš Zeman přitom tvrdí, že je nutné nejprve vypovědět koaliční smlouvu. Sobotka jej vyzývá, aby jednal podle Ústavy. Rozhovor s ním přinesly Hospodářské noviny.

Sobotka: Zeman jde nacionálně-konzervativním-autoritativním směrem. A Babiš je autoritář
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka v pořadu Partie TV Prima.

„Ústava neklade žádné dodatečné podmínky a klást si je nemůže ani prezident. Já stále čekám, že prezident bez zbytečného odkladu ministra financí odvolá,“ poznamenal Sobotka k současné situaci a znovu apeloval na prezidenta, aby skutečně dodržel Ústavu. „Ta je základem a funguje podle ní česká demokracie,“ míní. Podle jeho slov také úcta k Ústavě u prezidenta i ministra financí eroduje v okamžiku, kdy se ten problém přímo osobně dotýká Andreje Babiše coby člověka, který je navržen na odvolání z vlády. 

„Pokud vývoj v příštích dnech bude směřovat k tomu, že prezident nechce respektovat Ústavu, určitě se poradím s ústavními právníky, jaký postup bych jako předseda vlády měl zvolit. Je nepřijatelné, abych toleroval jakékoliv porušování Ústavy,“ dodal následně Sobotka. A varoval před posouváním těžiště ústavní moci od parlamentního k prezidentskému systému.

Zaspekuloval si také k vazbám Babiše a Zemana, kdy to podle něj vypadá, že mezi nimi existuje nějaká dohoda, která může souviset také s tím, že hnutí ANO se zdráhá postavit kandidáta do prezidentských voleb. „Andrej Babiš možná Miloši Zemanovi nabízí určitý prostor a vedle toho bude chtít, aby jej po volbách pověřil sestavením vlády,“ dodal Sobotka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …