Sobotka chce minimalizovat růst platů ústavních činitelů, Babiš je proti

3. 5. 2014 6:57

Vláda chce přijmout zákon, díky němuž by se ústavní činitelé dočkali od ledna příštího roku zvýšení platů o jedno procento. Pokud by se ale právní normu přijmout nepodařilo, zvýšily by se jim platy o čtvrtinu. Informuje o tom dnešní Právo s tím, že proti je zřejmě jen ministr financí Andrej Babiš.

Sobotka chce minimalizovat růst platů ústavních činitelů, Babiš je proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Například současný základní plat poslance by se při zvýšení platů o procento zvedl ze současných 55 900 Kč na 56 500 Kč. Při rozmrazení platů by skokově vzrostl na 75 000 Kč. Obdobně by tomu bylo i u poslaneckých náhrad, u platů předsedů výborů, ministrů či u prezidenta, jehož plat je nyní 186 300 Kč.

Úkol připravit návrh změny platového zákona připadl ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD). Ta považuje rozmrazení platů ústavních činitelů za nepřijatelné, protože po sedmi letech by došlo k takovému platovému skoku, který by se dal těžko zdůvodnit. „Proto zatím kalkulujeme s jedním procentem,“ řekla ministryně deníku.

Ministr financí si ale myslí, že zvyšovat politikům plat o jedno procento nemá smysl. „Když jdou lidi do politiky, tak to mají brát jako službu národu a zemi a měli by být zajištěni. Potom by nemuseli brát vůbec nic a nemuseli by ani krást,“ řekl Babiš listu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vobořil z ODS vytočil Michala Haška: My jsme uchránili nemocnice před vašimi vládami. Nebýt toho, mohli jsme s virem dopadnout jako Itálie

7:41 Vobořil z ODS vytočil Michala Haška: My jsme uchránili nemocnice před vašimi vládami. Nebýt toho, mohli jsme s virem dopadnout jako Itálie

KRAJSKÁ DEBATA XTV Dva hejtmané a proti nim někdejší národní protidrogový koordinátor, nyní v barvác…