Sobotka chce vyzrát na Zemana. U koaličních partnerů ale narazil

06.01.2014 21:55

Pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka předestřel, co by se mohlo dít, pokud prezident Zeman odmítne jmenovat některé jeho kandidáty na ministry. Dané resorty by prý mohl dočasně řídit sám. Koaličním partnerům se to ale nelíbí a nadšená ze Sobotkova nápadu není ani sama ČSSD. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Sobotka chce vyzrát na Zemana. U koaličních partnerů ale narazil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka odpovídá na dotazy novinářů
reklama

„V minulosti už tady takové řešení bylo, ale nepovažuji to za vhodné," myslí si místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. Podobně mluví i zástupci KDU-ČSL. „Možná pokud by ministr byl jeden, tak by to na čas šlo. Ovšem pokud by měli být dva nebo tři, to už by vláda těžko mohla plnohodnotně fungovat," uvedl místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Existuje také možnost, že příslušný resort bude řídit vicepremiér z té strany, které má podle koaliční smlouvy konkrétní resort náležet. ANO by se k tiskovému návrhu stavělo přece jen vstřícněji, ale takovýto plán se zase nelíbí Sobotkovi. Jeho návrh řešení případné tíživé situace je prý reálný. Nesouhlasné hlasy ale zní i ze Sobotkovy ČSSD.  

Další možností je vedení kompetenčního sporu s prezidentem před Ústavním soudem. Prý by šlo o absolutně krajní řešení.  Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch má ale za to, že spor o jmenování není sporem kompetenčním. „Tady v pravém slova smyslu o kompetenční spor nejde, protože není sporu o tom, že předseda vlády navrhuje a prezident republiky jmenuje. Takže nevedou spor o to, kdo má co dělat," prohlašuje Gerloch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

20:41 Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

Lídr SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke slovům předsedkyně Evropské komis…