Sobotka dal upřímnou zprávu Tejcovi. A sdělil: Sice nezměníme restituce, ale...

25. 11. 2013 10:17

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka byl ve čtvrtek prezidentem Milošem Zemanem pověřen sestavením vlády. Podle časopisu Týden je před ním téměř neřešitelný úkol obhájit čest své strany, ocitl se totiž v kleštích. Z jedné strany má neúprosné budoucí partnery ANO a KDU-ČSL, na straně druhé spolustraníky a voliče.

Sobotka dal upřímnou zprávu Tejcovi. A sdělil: Sice nezměníme restituce, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka odchází z tiskové konference

Anketa

Vítáte, že se ČSSD, Babišovo ANO a KDU-ČSL blíží dohodě o vládě?

63%
37%
hlasovalo: 10610 lidí

Bohuslav Sobotka ustál vnitrostranický pokus o puč a své sesazení, nyní ho čeká důležitější úkol - sestavení vlády a hlavně její udržení. Politik si uvědomuje, že to nebude jednoduché. "Důležité je, abychom neopakovali chyby z minulosti. Není možné uzavřít dohodu, za kterou bychom se styděli před našimi poslanci, členy nebo voliči. Na druhou stranu musíme vnímat realisticky volební výsledek sociální demokracie, 20,4 procenta nám nedává šanci, abychom prosadili sto procent z našeho volebního programu. Ale na klíčových bodech budeme trvat," uvedl Sobotka v rozhovoru pro časopis Týden.

Žádné habaďůry

Kromě daní je velkým tématem ČSSD obnovení valorizace důchodů. Sobotka je ale přesvědčen, že by nebylo dobré, aby prostředky vzali způsobem, který zvýší deficit veřejných rozpočtů nad tři procenta HDP. "Jsme skeptičtější než je hnutí ANO, pokud jde o předpoklad, že veškeré potřebné prostředky najdeme úsporou v provozu státních institucí nebo polostátních firem," podotýká šéf sociálních demokratů v rozhovoru pro Týden.

ČSSD se s ANO dohodla na majetkových přiznáních, podle nichž by musel původ majetku prokazovat každý občan se jměním nad 20 milionů korun. "Nechceme žádné habaďůry a kosmetické zákony, které nic nevyřeší. Požadujeme jasný zákon o prokazování původu majetku, jenž může dopadnout na kteréhokoli nepoctivce bez ohledu na to, jestli je to státní úředník, politik, soudce nebo podnikatel," říká Sobotka s tím, že zákon by měl začít platit od roku 2015.

Církevní restituce mohou počkat

Dalším cílem sociální demokracie, který se ale nejeví jako příliš reálný, je revize církevních restitucí. Podle Sobotky by ale lpění na něm nemělo zabránit vzniku příští vlády. "Vláda může pro občany, pro zemi udělat mnoho dobrého i bez toho, že by se povedlo teď hned revidovat restituce stoprocentně podle představy sociální demokracie," říká smířlivě Sobotka.

Pokud by se Sobotkovi nepodařilo vládu sestavit, na mimořádném sjezdu by prý nekandidoval na předsedu strany. "Nepochybně platí, že musíme dojednat kompromis, za který se nebudeme stydět a který umožní prosadit maximum z našeho volebního programu. Pak věřím, že ji bude podporovat celý poslanecký klub včetně Michala Haška," je přesvědčen Sobotka.

Bez ohledu na puč, který byl zosnován vůči jeho osobě, se šéf ČSSD domnívá, že sociální demokracie je zodpovědná a vyspělá politická strana. V úvahu bere i osobní ambice jednotlivců. Jako například postesknutí Jeronýma Tejce, že s ním Sobotka nepočítá jako s ministrem vnitra. "Víte, Jeroným Tejc se dopustil strašné chyby. On organizoval puč uvnitř sociální demokracie. Když organizujete puč, tak samozřejmě můžete vyhrát, ale můžete taky prohrát. Dospělý člověk by měl být schopen unést důsledky porážky," uzavírá rozhovor pro Týden Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je zle. Po internetu kolují fotografie předsedy ODS, na které by možná nejradši zapomněl

15:18 Je zle. Po internetu kolují fotografie předsedy ODS, na které by možná nejradši zapomněl

Na inkriminovaných snímcích je lídr ODS Petr Fiala s předákem Sudetoněmeckého landsmanšaftu a členem…