Sobotka nevyloučil státní podporu rozšíření jaderných elektráren

12.06.2014 17:38

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes nevyloučil možnost státní podpory rozšíření jaderných elektráren v budoucnu. Vláda se podle něj rozhodne na základě analýz v příštím roce poté, až projedná novou státní energetickou koncepci a plán rozvoje jaderné energetiky. Ministerstvo průmyslu má materiál vypracovat do konce roku.

Sobotka nevyloučil státní podporu rozšíření jaderných elektráren
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka hovoří

„Bez této nové analýzy, bez aktualizace, bez odborných podkladů zde nemohu říci jasně, kolik jaderných bloků kde bude vláda eventuálně podporovat z hlediska jejich další výstavby," uvedl dnes premiér ve sněmovně na dotaz jihočeského poslance ODS Jana Zahradníka. Podle premiéra by bylo třeba nalézt také „nový ekonomický model financování případné výstavby nových bloků".

Jádro bude mít místo v energetickém mixu ČR

Sobotka to uvedl v souvislosti s názorem s místopředsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese, podle něhož by tato polostátní firma mohla v příštím roce vypsat nový tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. ČEZ následně uvedl, že nový tendr zatím nechystá. Původní výběrové řízení firma v dubnu zrušila poté, co Sobotkova vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

Premiér poslancům řekl, že „bez veřejné podpory se dnes v Evropě téměř nevyplatí stavět nové energetické zdroje". Důvodem je pokles cen silové energie kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Předseda vlády rovněž uvedl, že je osobně přesvědčen o tom, že jaderné elektrárny budou mít i do budoucna „významný podíl" na výrobě elektrické energie v ČR. Vláda podle jejího předsedy v rozhodování rovněž zohlední dohodu Evropské unie na dalším snižování emisí skleníkových plynů.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon

Podle Pačese bude cena elektrické energie v budoucnu stoupat a stát má navíc i jiné zájmy než ekonomické, například v oblasti energetické bezpečnosti. Zmínil také potřebu nových zdrojů kvůli plánovanému uzavírání některých uhelných elektráren a blížícímu se konci životnosti Dukovan v roce 2025.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …