Sobotka odevzdal rozhodování do rukou Zemana! Kalousek zvýšil hlas a chce předčasné volby

03.05.2017 15:25

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek by byl pro předčasné volby, které by se uskutečnily již v červnu. Rozhodnutí Bohuslava Sobotky ohledně demise vlády rozhodně nevnímá jako smělý čin, ale jako alibistický čin.

Sobotka odevzdal rozhodování do rukou Zemana! Kalousek zvýšil hlas a chce předčasné volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: TOP 09 představila svou Vizi 2030. V tomto roce by ráda například viděla již zavedené euro nebo stejnou životní úroveň jako v sousedním Německu
reklama

„Setrváváme na stanovisku, že krok pana předsedy vlády byl velmi překvapivý, ale hodnotíme ho jako velmi neodpovědný. Jeho motivem není nic jiného než snaha vyvolat dojem, že nenese odpovědnost za nepoctivé praktiky svého ministra financí. Bohužel opak je pravdou,“ řekl rázně Kalousek. Podle něj Sobotka toleroval a často i podporoval úpravy podmínek pro podnikání Agrofertu.

„Předseda vlády nese zodpovědnost za to, že svého ministra financí podržel ohledně kauzy Čapího hnízda, kdy ministr financí klamal veřejnost i Poslaneckou sněmovnu. Za to všechno nese pan premiér odpovědnost a nemůže se jí zbavit. V okamžiku, kdy mohl v rámci svých ústavních pravomocí tuto situaci zásadním způsobem řešit, tak se rozhodl ten zápas nepodstoupit a odevzdat rozhodování do rukou prezidenta republiky,“ zkritizoval Sobotku Kalousek. „Pokládáme to za velmi chybný krok,“ dodal. Nyní se podle jeho slov strana obává, jak bude prezident postupovat.

Ideální by podle něj byly předčasné volby do konce června. „Nevíme, zda je to technicky možné, ale jsme jednoznačně pro. Volby přes prázdniny nepokládáme za možné. Co se týče předčasných voleb začátkem září, tam už není náš postoj úplně jednoznačný. Nechceme jim úplně bránit, ale nejsme si jisti, zda za těch pět nebo šest týdnů mezi řádným a mimořádným termínem voleb nebudou voliči informováni o trestném činu v otázce Čapího hnízda,“ řekl s tím, že oni by neradi této informaci bránili.

Závěrem se pak ještě jednou pustil do Sobotky. „Když se tady před vámi bodnu nožem do nohy, tak vás taky překvapím. Nehodnotím to jako smělý čin, ale jako alibistický čin, kdy premiér Sobotka nenašel tu odvahu vést zápas v mezích ústavních pravomocí a přesunul tu pravomoc rozhodování prezidentovi republiky,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…