Sobotkův kabinet projedná zákon o veřejných zakázkách i kontroverzní zónu Barbora v Karviné

05.10.2015 7:45

Zákon o zadávání veřejných zakázek, trojici poslaneckých norem a další debatu o průmyslové zóně Nad Barborou v Karviné má dnes na programu vláda. K řadě návrhů se koaliční kabinet vrátí poté, co se na ně minulý týden na nočním zasedání ministrů nedostalo.

Sobotkův kabinet projedná zákon o veřejných zakázkách i kontroverzní zónu Barbora v Karviné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled do vládní lavice na zasedání sněmovny
reklama

Norma týkající se veřejných zakázek určuje podmínky zadávacího řízení. Vláda si od ní slibuje snížení byrokratické zátěže a větší pružnost celého systému. Norma například zakazuje uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona či zadavatele. Zvyšuje také limit pro povolené vícepráce na 50 procent ze 30 procent, které platí nyní.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží materiál, který má vyvrátit pochybnosti o průmyslové zóně Nad Barborou v Karviné. Vznik zóny kritizuje ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Nelíbí se mu, že by měl Moravskoslezský kraj většinu pozemků koupit za zhruba 200 milionů od firmy podnikatele Zdeňka Bakaly.

Ministr Mládek navrhne, jak vyjednat novou dohodu o budoucnosti dolu Paskov

Mládek by měl vládě předložit také návrh, podle kterého bude společně s ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) a ministrem Babišem vyjednávat za stát novou dohodu se společností OKD o budoucnosti Dolu Paskov. Současná dohoda mezi státem a společností zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí.

Kabinet dostane na stůl i poslanecké návrhy na obnovu práva zaměstnanců na volbu do dozorčích rad obchodních společností nebo na přísnější podmínky pro uprchlíky, kteří odmítnou úřadům sdělit po zadržení své jméno a další údaje. Třetí poslanecký návrh se týká zemědělských podniků ve formě akciových společností, jejichž vedlejší činností je výroba elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla.

Na programu vlády je podruhé takzvaně technická novela občanského zákoníku, která má odstranit nejzávažnější konfliktní situace vznikající při používání nového kodexu v praxi. Změny se týkají práce mladistvých, omezení svéprávnosti, předkupního práva u nemovitostí, či pitev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

21:21 K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

Vláda od pondělí 23. listopadu umožnila divadlům nebo kinům opět pořádat představení, háček je však …