Socialismus nemusí být vzdálenou vizí, píše se v dokumentu KSČM

14.10.2011 8:44

Myšlenka na vybudování socialismu v 21. století se objevuje v předsjezdovém dokumentu KSČM, informuje deník Právo. V jedné jeho části se píše o vytvoření nového světa i o tom, že do řad kritiků stávajícího systému přivádí stále více lidí trpká zkušenost s obnoveným kapitalismem v ČR i neschopnost vlády pravice a kapitálu.

Socialismus nemusí být vzdálenou vizí, píše se v dokumentu KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM
reklama

O vybudování „nového světa" začíná znovu uvažovat KSČM. V rámci debaty před sjezdem, který bude příští rok v květnu, sní komunisté o vytvoření socialismu v 21. století. Plány, jak má taková socialistická společnost vypadat, obsahuje předsjezdový dokument Materiály pro diskusi z letošního září. Za předstupeň socialismu považuje KSČM sociální stát, informuje deník Právo.

Komunisté píší v pasáži dokumentu nazvané „Socialismus 21. století", že chtějí tvořit nový svět a tvrdí, že do řad kritiků stávajícího systému přivádí stále více lidí trpká zkušenost s obnoveným kapitalismem v ČR, neschopnost vlády pravice a kapitálu. Řešením by podle nich byla změna systému. „Za základní strategický cíl této změny považuje KSČM vybudování socialistické společnosti," uvádí se ve stranickém materiálu.

Předstupněm má být sociální stát

Podle komunistů žije socialismus stále ve vědomí mnoha jednotlivců i celých skupin občanů a protože tento trend bude pokračovat, nemusí být socialismus vzdálenou vizí. „Kdy a jak se stane realitou, je otázkou budoucnosti, která ani nemusí být tak vzdálená, jak by se na první pohled mohlo zdát," soudí autoři tohoto dokumentu.

Předstupněm socialistického státu je podle nich sociální stát. „Neřeší sice základní rozpor kapitalismu, přesto některá jeho opatření brání extrémům soukromovlastnického egoismu a urovnávají cestu budoucímu socialistickému vývoji," píší komunisté. Proti tezím radikálních komunistů volajících po znárodňování ale strana v oficiálním materiálu tvrdí, že „překonání monopolu" není totožné s „plošným zestátněním".

Socialismus nemusí vzniknut díky revoluci

Komunisté přitom obezřetně tvrdí, že vysněný socialismus nehodlají nutně vybudovat na základě revoluce. „Politická revoluce není chápána jako nutně násilné opanování mocenských poměrů. Historické zkušenosti vedou k ostražitosti vůči snahám využívat v revolučním procesu násilné postupy," vysvětluje se v dokumentu.

K věci:

Vnitro už má expertizu k zákazu KSČM. Závěry tají 

Pravicoví grázlové, primitivové. Grebeníček o zpackaném zákazu KSČM 

Zákaz komunistů: Tolik dostane zaplaceno syn disidenta 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Papoušek.“ Stropnický sejmul Petříčka: Vztek. Hvězda Respektu pukla

13:40 „Papoušek.“ Stropnický sejmul Petříčka: Vztek. Hvězda Respektu pukla

Papoušek bruselských brífinků. Tak nazval ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) někdejší…