Sociální dávky mají chodit včas. Senátoři ČSSD na to chtějí zákon

12.03.2013 16:01

Senátoři ČSSD chtějí zákonem zabránit zpožďování ve výplatě sociálních dávek. Novelu předložili nedlouho poté, co ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) nařídila úřadům práce stanovit jasně termíny, v nichž budou lidem dávky vypláceny. Důvodem bylo zpoždění v únorové výplatě dávek pro zhruba 30.000 lidí.

Sociální dávky mají chodit včas. Senátoři ČSSD na to chtějí zákon
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Úřad práce pro Prahu 1 a Prahu 2

"Novela má zamezit liknavému vyplácení sociálních dávek, rodičovského příspěvku nebo důchodů v neurčitých termínech, a tím skoncovat s nejistým hospodařením lidí a rodin, které jsou na včasné výplatě závislé," zdůvodnil senátorskou předlohu místopředseda horní komory a ČSSD Zdeněk Škromach.

Novela do všech zákonů o dávkách nově zakotvuje princip, že dávka se považuje za vyplacenou až dnem, kdy ji obdrží příjemce dávky nebo jiná oprávněná osoba, uvedl Škromach. Podle platné úpravy se dávka považuje za vyplacenou už dnem odeslání požadavku na vyplacení z účtu úřadů práce. V praxi pak k příjemcům dorazí mnohdy až koncem měsíce, tedy po termínu placení nájemného.

Na vině jsou hlavně technické potíže

Ministryně v únoru uvedla, že za zpožděním byly dílem technické problémy systému výplaty dávek, dílem změny v podporách pěstounů. Zdržely se dávky za zhruba 183 milionů korun. V polovině měsíce se zpožděním přišly peníze na účet asi 15.000 lidí v Olomouckém kraji, dalších 15.000 lidí nedostalo v obvyklém termínu státní sociální podporu a pěstounské dávky v Ústeckém kraji.

Měsíčně se podle náměstka ministryně Romana Chlopčíka vyplácí celkem 1,9 milionu dávek za 6,3 miliardy korun. "Systém není schopen propustit tak obrovské množství najednou," uvedl v únoru Chlopčík.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …