Sociolog: Zeman dal lidem naději. Pravice tak strašila komunismem, až to přestalo zajímat

21.08.2013 13:21

Popularita a vítězství Miloše Zemana je důsledkem nespokojenosti lidí se současným stavem a s politikou, kterou předvádějí parlamentní strany, zejména pak pravice. Pro velkou část občanů už není důležité řešit dědictví komunismu, ale svízelnou existenční situaci, píše na serveru iHNed.cz sociolog Stanislav Biler.

Sociolog: Zeman dal lidem naději. Pravice tak strašila komunismem, až to přestalo zajímat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sám Zeman bude do fondu přispívat zhruba třetinou prezidentského platu
reklama

Biler si nemyslí, že by česká společnost byla extrémně levicová. Stačí se podívat na silnou a stálou podporu levice ve skandinávských zemích. Volání po silném státu také není českou specialitou; je běžné ve většině západních zemí. „Že jsou vymírající občanští demokraté stále uhranutí neoliberálním obrazem Margaret Thatcherové, je spíše obskurním paradoxem české verze pravice.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Lidé prý chtějí zúčtovat s mafiánským kapitalismem

A upozorňuje na to, že relativně pozitivní ekonomická čísla nejsou příliš vypovídající. Například pro obyvatele mimo Prahu a její okolí je život mnohem těžší. „Ty zajímá bídný stav jejich peněženky momentálně více než dodržování ústavních zvyklostí. Pravice tak dlouho v každých volbách strašila komunismem, až to přestalo kohokoli zajímat. Jiný program dnes přitom nemá. Nedávný nápad ODS, že by mohla nadcházející kampaň stavět na boji proti Evropské unii, je pouze důsledkem její totální odtrženosti od jakékoli reality,“ myslí si Biler.

„Pro velkou část společnosti už není důležité řešit dědictví totality, ale zúčtovat s dědictvím mafiánského kapitalismu devadesátých let. Zatímco na celostátní úrovni je ochotna volit kohokoli, kdo jim slíbí, že 's nimi' zatočí, v každodenním životě se její ekonomická deprivace a existenciální frustrace vybíjí v nenávisti vůči Romům, na které je možné shodit vlastní neúspěchy,“ vysvětluje.

Miloš Zeman vítězí, protože lidem nabídl naději. „Zvolením Zemana se ke slovu nedostaly, slovy Kamberského, žádné hlasy 'toho druhého Česka'. Za poslední roky se pouze rozšířil okruh těch, kteří už nemají pocit, že jsou na straně ekonomických vítězů, a nevidí pro sebe ani žádnou naději v budoucnosti. Tentokrát jim naději nabídl Zeman a jeho kamarádi, příště to může být kdokoli jiný. A je jedno, jestli se objeví na pravici nebo na levici.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…