Jedním z důkazů ruského vzestupu k moci je už samotná skutečnost, že se prezident Putin setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou, aby spolu projednali situaci v Sýrii a na Ukrajině.
„Ve světě plném překvapení – vzestup islámského fundamentalismu, slabiny v čínské ekonomice, boje uvnitř Evropské unie, uzavření íránské dohody, pád na amerických burzovních trzích – je největším překvapením ze všech náhlý přerod ruské moci za vlády Vladimira Putina,“ píše Adelman.
Podle něj je to fascinující situace vzhledem k tomu, že Rusko přišlo o polovinu svojí populace, chybějí mu „moderní spotřebitelé“ a zdaleka nedosahuje naprostých výšin v zemědělství ani v technických sektorech. „Ruská ekonomika je slabší než anglická, francouzská či německá a neposunula se k západnímu demokratickému kapitalismu.“
Do Putina se přitom mnozí světoví vůdci strefují a snaží se jej dělat menším, než doopravdy je. Obama Rusko označil za regionální moc s tím, že „Putin připomíná znuděné dítě hrbící se v zadní lavici“. Kancléřka Angela Merkelová zase kritizovala jeho machismus. „Chápu, proč to musí dělat, aby dokázal, že je muž. Bojí se jen vlastní slabosti. Rusko nemá nic...“ řekla Merkelová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa