Šokující odhalení. Tak bývá maskována ruská propaganda, kterou u nás šíří sto webů, zaznělo v ČT

25.05.2016 9:48

České ministerstvo vnitra sestavuje tým, který má čelit informační válce ze strany Ruska i jiných mocností. „Mám ambice, aby to mělo třicet lidí. Nechceme brát práci BIS a dalším službám, které se tím zabývají, chceme být těmi supervizory,“ říká k tomu ministr vnitra Milan Chovanec. V České televizi o problematice ruské propagandy hovořil v pořadu Horizont ČT24 analytik a odborník na sociální sítě z think-tanku Evropské hodnoty Roman Máca.

Šokující odhalení. Tak bývá maskována ruská propaganda, kterou u nás šíří sto webů, zaznělo v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Ruska a proti válce na Ukrajině

Nejprve polemizoval s tvrzením bezpečnostního analytika Jana Schneidera, který v podstatě řekl, že u nás ruská propaganda není. Naopak prý u nás existuje silná protiruská propaganda. Ta je často vnímána tak, že média prezentují Rusko v negativním světle. Podle Máci to ale bývá na základě objektivních faktů.

Videonahrávka celého pořadu je ZDE

Pokud se podíváme celkově na ruskou propagandu, jedná se o to, že by měla korespondovat s mocenskými zájmy Ruska. Ty jsou deklarovány jako obnovení mocenského vlivu z doby studené války a obnovení bipolarity. Cílem je oslabování oponentů Ruské federace, což jsou obecně země Západu. Toho se dosahuje pomocí polarizace veřejné debaty a eskalací veřejného konfliktu v těchto zemích. A také podkopáváním důvěry v instituce.

Obecně jsou informace proruské propagandy prezentovány jako jakási šokující odhalení, proto jsou také značně sdílené napříč internetem. Samotné rozklíčování této informace na holá fakta veřejnost v podstatě už tolik nezajímá. Existuje totiž řada lidí, kteří vyloženě chtějí konzumovat tento explicitní obsah, který se nezakládá na realitě.

Pokud jde o Českou republiku, je evidováno asi sto tzv. proruských webů, které šíří různé dezinformace včetně proruské propagandy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT? Všude je něco...“ Soukup jen zíral. Významný host pak oslovil mládež

10:57 „ČT? Všude je něco...“ Soukup jen zíral. Významný host pak oslovil mládež

„Je úterý po deváté hodině, takže nás čeká Duel,“ přivítal diváky TV Barrandov Jaromír Soukup. Na úv…