Šokující příběh: Zemřel občan, kterému prý VZP odmítla hradit léčbu rakoviny. Než to soudy rozhodly, bylo už pozdě

14.11.2017 10:02

Advokátní kancelář Ondřeje Pecáka zveřejnila smutnou informaci, že zemřel Miroslav Červenka mladší, muž, jenž se s pomocí advokátní kanceláře soudně bránil proti neochotě Všeobecné zdravotní pojišťovny mu uhradit odborně doporučenou léčbu agresivní formy rakoviny z veřejného zdravotního pojištění, píše se na webu kanceláře. Do celé kauzy byl zapojen i Nadační fond pomoci Karla Janečka, informuje web Pravonalecbu.cz.

Šokující příběh: Zemřel občan, kterému prý VZP odmítla hradit léčbu rakoviny. Než to soudy rozhodly, bylo už pozdě
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Mirek podle webu Pravonalecbu.cz onemocněl vzácným sarkomem a VZP odmítla hradit nejlepší dostupnou léčbu, jež rodinu vyšla až na milion korun.

Původní text ZDE

„Dokud se nám nepodaří soudy přesvědčit, aby nám poskytly judikaturu (do doby změny zákona nebo systému), z níž jasně poplyne, že při pochybnostech nebo sporu pojišťovny a odborníka – ošetřujícího lékaře se má postupovat ve prospěch nemocného a výjimky mají být udělovány bez prodlevy, nebude úsilí naší kanceláře u konce,“ píše se dále na webu advokátní kanceláře. Jak autoři dodávají, v boji s touto hroznou nemocí se bohužel příliš často nevyhrává. 

„Ale pokud v našem právním řádu je ustanovení, které má nemocným pomoci, pak tu pojišťovny nejsou od toho, aby nemocným házely klacky pod nohy v boji o život,“ dodává se na webu.

Nemoc Mirka Červenky se projevila v listopadu loňského roku, kdy začal kašlat krev. „Šel jsem samozřejmě do nemocnice, kde mi rentgen objevil tři kulovité stíny na plicích. Po dalších provedených vyšetřeních se zjistilo, že ložisko nádoru neleží v plicích, tam jsou metastáze, ale v lýtku a jde o sarkom měkkých tkání. Jedná se o poměrně vzácné onemocnění. A narazil jsem na problém s úhradou nákladné léčby z prostředků všeobecného zdravotního pojištění,“ popsal příběh na webu PravoNaLecbu.cz.

Jak dodal, problémem je, že biologický lék Lartruvo, jenž je jednoznačně nejlepší variantou onkologické péče a pro léčbu byl schválen od října 2016, odmítla VZP hradit kvůli nákladnosti léku. Hradil si jej tedy sám, s rodinou, za tři měsíce jej léčba vyšla na téměř 600 tisíc korun.

Původní text ZDE

„Po dohodě s paní doktorkou MUDr. Kateřinou Kopečkovou, která je přední odbornicí pro vzácná onkologická onemocnění, jsme podali žádost o úhradu, ale tu VZP zamítla. Paní doktorka napsala odvolání, ale VZP je opět zamítla,“ dodával Mirek.

21. července pak Městský soud v Praze dle tvrzení advokáta rozhodl tak, že rozhodnutí pojišťovny se zrušuje a věc se vrací k dalšímu řízení proto, že pojišťovna nevyžádala objektivně potřebné podklady k rozhodnutí. Jen před pár dny, 24. října, pak VZP znovu rozhodla a znovu zamítla odvolání proti zamítavému rozhodnutí o žádosti o úhradu léčby z veřejného zdravotního pojištění.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když jim muž podrží dveře, to jsou pohotové. Ale když se mají skutečně ozvat, mlčí! Spisovatelka tvrdě udeřila na západní feministky

5:20 Když jim muž podrží dveře, to jsou pohotové. Ale když se mají skutečně ozvat, mlčí! Spisovatelka tvrdě udeřila na západní feministky

Česká prozaička, spisovatelka a překladatelka s bulharskými kořeny Bianca Bellová se pustila do rozb…