Šokující zpráva z OSN: Islámský stát vraždí i prodává děti

04.02.2015 21:55

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) prodávají zajaté irácké děti na trzích jako otroky, další mladé lidi pak zabíjejí, mimo jiné i ukřižováním či pohřbíváním zaživa. Tvrdí to Výbor OSN pro práva dítěte, z jehož dnešního prohlášení citovala agentura Reuters.

Šokující zpráva z OSN: Islámský stát vraždí i prodává děti
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

Iráčtí chlapci mladší osmnácti let bývají podle výboru OSN stále častěji islamisty využíváni jako sebevražední atentátníci, výrobci výbušnin, informátoři či lidské štíty, které mají chránit některé objekty před nálety. "Jsme opravdu hluboce znepokojeni mučením a vraždami těchto dětí, zejména těch, které patří k menšinám, ale nejen těch," uvedla jedna z expertek výboru Renate Winterová.

Výbor OSN ve svém prohlášení odsoudil systematické zabíjení dětí

"Máme zprávy o tom, že děti, zejména mentálně postižené děti, bývají využívány jako sebevražední útočníci, velmi pravděpodobně bez jejich vědomí," dodala Winterová. Rovněž se prý na internetu objevila videa, na kterých jsou vidět i velmi malé děti, ve věku kolem osmi let, které se účastní výcviku, aby se staly dětskými vojáky.

Výbor OSN ve svém prohlášení odsoudil "systematické zabíjení dětí patřících k náboženským či etnickým menšinám hnutím Islámský stát, včetně případů masových poprav chlapců, stínání jejích hlav, ukřižování dětí či jejich pohřbívání zaživa". Islamisté prý mají na svědomí i "systematické sexuální násilí, včetně únosů a sexuálního zotročování dětí".

Velké množství dětí je ale údajně zabito či zraněno i během leteckých úderů, které proti radikálům vede irácká armáda. Jiné pak umírají na "dehydrataci, hlad či v důsledku vedra".

"Děti patřící k některé z menšin bývají chyceny na mnoha místech... na trhu je prodávají s cenovkou... jsou prodávány jako otroci," doplnila Winterová. Na nejnovější zprávě se podílelo 18 expertů, kteří vyzvali iráckou vládu, aby podnikla veškerá možná opatření, aby zajaté děti zachránila a potrestala pachatele těchto zločinů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

20:20 Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, že některé věci se opravdu po…