Sólo pro Jaromíra Štětinu na ČT: Rusko chce rozložit EU. Já je znám, byl jsem v Moskvě deset let

10.05.2019 21:15

Kandidátku hnutí Evropa společně vede Jaromír Štětina. Ten poskytl serveru ČT24 rozhovor o tom, čemu se bude chtít v Evropském parlamentu věnovat a jak by si také představoval reformu Evropské unie. Ale řeč byla i o Rusku. „Kdysi jsem byl asi deset let zpravodajem v Moskvě, takže jsem se tam naučil porozumět ruské politice,“ uvedl.

Sólo pro Jaromíra Štětinu na ČT: Rusko chce rozložit EU. Já je znám, byl jsem v Moskvě deset let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

V případě, že se Štětina dostane opět do europarlamentu, chtěl by se věnovat zahraniční politice a branně-bezpečnostní politice. Chtěl by také být dále členem evropské lidové frakce. 

Bezpečnost vnímá jako důležitou, když se věnuje hlavně politice Ruska vůči Evropě. „Hlavní cíl, který mám v bezpečnostní politice, je zabránit tomu, aby se jakékoliv násilí dotklo naší země,“ zmínil s tím, že určitě nechce zavírat hranice. Zároveň se ale domnívá, že Ruská federace vede hybridní válku proti Evropské unii, informační válku.

Původní text ZDE

„Vede těžký, dobře financovaný trolling, a tomu já se chci věnovat a zabránit tomu. Cílem Ruské federace je rozložit Evropskou unii na prvočinitele, poněvadž je to velký politický, ekonomický i vojenský protivník,“ zmínil zostra Štětina.

Bezpečnost Unie pak podle Štětiny není ohrožena jen z Ruska, ale také nelegální migrací. I proti tomu Štětina neustále vystupuje. „Tam je problém, že EU jasně říká, že chce vracet nelegální migranty, ale nemá kam. Poněvadž hlavní masa přichází z Afriky, zejména z Libye. A EU prostě ještě nezvládla svoji libyjskou politiku, poněvadž nedokázala ukončit občanskou válku v Libyi, takže tam v podstatě není s kým pořádně jednat. Jakmile občanská válka zmizí, tak je možné vracet nelegální migranty,“ sdělil. 

Své řekl i k Brexitu, kdy on sám by byl nejraději, kdyby se opakovalo referendum ve Velké Británii. „Určitě by dopadlo jinak,“ sdělil. 

Závěrem pak hovořil i o reformě Evropské unie, kdy by po volbách vyměnil komisařku Mogeriniovou. „Kvůli tomu, že její politika vůči Ruské federaci je skutečně submisivní a ona nechápe, že nebezpečí z Ruska Evropu ohrožují,“ podotkl Štětina, jenž se netají tím, že by měl v budoucnu rád Spojené státy evropské.  

„Další věc, která by se měla změnit – v EU se nejdůležitější bezpečnostní otázky přijímají konsenzem. A já si myslím, že už je to přežitá záležitost, že je potřeba, aby se hlasovalo buď prostou, nebo nějakou jinou většinou, jak to v demokracii bývá,“ uzavřel Štětina s tím, že on by byl sám i pro rozšiřování Evropské unie. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…