Soud o stovky milionů. Vše mělo začít před lety únosem podnikatele Buráně

18.07.2024 16:38 | Komentář

Již příští týden bude pražský městský soud pokračovat v projednávání případu, který započal před deseti lety únosem moravského podnikatele Pavla Buráně, ze kterého dodnes viní svého někdejšího společníka Jaroslava Novotného. Přestože soudy již pravomocně rozhodly o Novotného nevině, jejich vzájemný spor není zdaleka u konce.

Soud o stovky milionů. Vše mělo začít před lety únosem podnikatele Buráně
Foto: Pavel Buráň
Popisek: Podnikatel Pavel Buráň

Jednak podnikatel Buráň nevzdává svou snahu prokázat svou verzi příběhu, a jednak mají soudy posoudit také to, jestli má Novotný od Buráně získat stovky milionů korun. Ty mu má totiž dlužit na základě dokumentů, které měl Buráň podepsat právě v okamžiku, kdy byl podle svých slov unesen a k podpisu smluvních dodatků donucen.

Soudci tak mají na stole velmi složitou kauzu, do které se snažil při červnovém státní vnést trochu víc světla Michal Šafář, který byl předsedou představenstva firmy, jež vlastnila hazardní firmy, ta byla právě zárodkem dlouhotrvajících sporů mezi Buráněm a Novotným.

Šafář ve svém svědectví uvedl, že Buráň měl od roku 2010 několik smluv, na základě kterých měl odkoupit Novotného podíl a které zahrnovaly pravidelné splátky jeho společníkovi. Tyto splátky byly plněny až do července 2012, kdy kvůli novým daňovým zákonům dopadajícím na hazard v České republice a zhoršenému cash flow došlo k problémům s jejich vyplácením. „Smlouvy obsahovaly klauzuli, že pokud dojde ke snížení ziskovosti nebo ke změnám v legislativě, má Pavel Buráň oslovit Jaroslava Novotného a dohodnout nové podmínky,“ vysvětlil Šafář, podle kterého tak Buráň skutečně udělal a snažil se dojednat snížení splátek. Hospodářský výsledek firmy totiž klesl z 260 milionů v roce 2011 na 81 milionů v roce 2012.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…