Soud projedná spor ohledně Zemanova výroku o novináři Peroutkovi

28.02.2016 9:48

Spor o to, zda novinář Ferdinand Peroutka vyjadřoval sympatie k Adolfu Hitlerovi, začne ve středu projednávat soud. Žaloba novinářovy vnučky Terezie Kaslové míří formálně na Kancelář prezidenta republiky, autorem kontroverzního výroku je přímo prezident Miloš Zeman. Kaslová po něm požaduje omluvu. Zeman uvedl, že se na jednání těší. Má prý připravený soubor dokumentů, které dokazují, že Peroutka podlehl nacistické ideologii.

Soud projedná spor ohledně Zemanova výroku o novináři Peroutkovi
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman ve firmě Devro v Jilemnici

Zeman loni v lednu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem „Hitler je gentleman“ nenapsal. Druhý text existuje, ale jeho autorem není Peroutka. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Zeman trvá na tom, že článek četl. Slíbil, že se omluví, pokud se daný text nenajde. Zatím tak neučinil, i když po článku dodnes marně pátrá jeho mluvčí.

Kritici prezidentova tvrzení poukazují na to, že Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Za první republiky patřil ke skupině pátečníků – neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a odpůrce nacismu i komunismu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Novinářova vnučka Kaslová zažalovala stát kvůli Zemanovým výrokům loni v dubnu. Sporem se bude zabývat soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková. Původně spor připadl její kolegyni Kateřině Tluchořové, u níž Kaslová neúspěšně namítala podjatost. Manžela této soudkyně – exposlance Petra Tluchoře – totiž hájil v trestní kauze takzvaných trafik pro poslance advokát Marek Nespala, jenž ve sporu o Peroutku zastupuje prezidentskou kancelář. Tluchořová nakonec rozhodovat nebude, podle některých informací čerpá dlouhodobou dovolenou.

Právníci Hradu a Kaslové se několikrát marně pokusili najít smír. Mluvčí prezidenta uvedl, že ve sporu půjde fakticky o „soud nad českými dějinami, nad obdobím druhé republiky a počátku protektorátu“. Prezident uvedl, že mezi texty předloženými soudu bude například oslavný článek k Hitlerovým narozeninám z doby protektorátu. Podle Zemana napsal Peroutka v této době hned několik textů, v nichž se o Hitlerovi vyjadřuje pochvalně. Je prý obtížné je dohledat, protože Peroutkovy články podléhaly cenzuře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…