Soud řeší žalobu bývalého notáře. Chce 17 milionů za práci pro ČSSD ve sporu o její sídlo

30.11.2015 14:28

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes pokračoval v projednávání žaloby Václava Halbicha, který se domáhá zhruba 17 milionů korun za práci pro ČSSD ve sporu o Lidový dům. Bývalý notář Halbich tvrdí, že má společně s právníky Zdeňkem Altnerem a Zdeňkem Hájkem zásluhu na tom, že sociální demokracie boj o své sídlo vyhrála. Altner jako svědek vypověděl, že Halbich poskytoval jen dílčí konzultace, nehradil žádné náklady řízení a nakonec Altnera po dohodě s ČSSD „podrazil“. Strana prý před úspěchem ve sporu „neměla ani na toaletní papír“.

Soud řeší žalobu bývalého notáře. Chce 17 milionů za práci pro ČSSD ve sporu o její sídlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Steinerův sál v Lidovém domě, kde představitelé ČSSD sledovali výsledky voleb

Halbich žaluje společnost Alba, které Altner v roce 2000 postoupil svou pohledávku vůči ČSSD. Na straně žalovaných figuruje i sociální demokracie. Notář poukazuje na to, že společně s Hájkem přistoupil k mandátní smlouvě, kterou Altner v roce 1997 uzavřel se sociálními demokraty. Na původní mandátní smlouvě však nebylo uvedeno jeho jméno. Podle Halbicha proto, že „kšeft přinesl Altner“ a chtěl být v kontraktu sám, podle Altnerovy verze proto, že Halbich s Hájkem se v případě neúspěchu báli negativní medializace. Za ČSSD smlouvu podepsal tehdejší předseda a současný prezident Miloš Zeman.

Po úspěšném skončení procesu o Lidový dům vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Nakonec strana poslala na Altnerův účet třetinu z odměny, kterou vyčíslila zhruba na 51 milionů korun. Další dvě třetiny dala do soudní úschovy.

Nedovedl jsem si představit, že by mě pak podrazili

Altner tvrdí, že mu strana měla vyplatit 165 milionů korun, se započteným penále prý částka dávno přesáhla 20 miliard. Jako svědek dnes vypověděl, že Zeman podpisem smlouvy s ním „zachránil ČSSD před existenční likvidací“. Žádný advokát prý tehdy nechtěl stranu zastupovat ve sporu o Lidový dům bez složení několikamilionové zálohy, kterou si ČSSD nemohla dovolit. Altner straně nabídl, že ji bude zastupovat bez zálohy a že bude hradit veškeré náklady řízení pod podmínkou, že jako odměnu dostane deset procent z vymožených hodnot.

Právník prý byl v té době hodně zaneprázdněný, a tak jednal o pomoci s Halbichem a Hájkem. „Nevěřili, že bych mohl být ve sporu úspěšný. Vymínili si, že do rozhodnutí sporu v něm nebudou veřejně angažováni a že až dostanu peníze, budou každý chtít jednu třetinu. Nedovedl jsem si představit, že by mě dodatečně podrazili,“ řekl.

Rozhodnutí Ústavního soudu vše změnilo

Situace se prý změnila poté, co Ústavní soud v roce 2000 potvrdil vlastnická práva ČSSD k Lidovému domu. „V kooperaci pak se mnou pokračoval spíše Hájek, Halbich se proti mně negativně vymezil,“ podotkl Altner. „ČSSD pak začala zpochybňovat má práva. Neumím si to vysvětlit jinak, než že se dohodli s Halbichem a Hájkem, že zaplatí celkem jen 51 milionů,“ tvrdí.

„Od roku 2000 jsem od ČSSD nedostal ani korunu a jsem velmi intenzivně vydírán,“ dodal s poukazem na své trestní stíhání i na údajně účelově vykonstruované exekuce.

„Je to snůška naprosto nesmyslných žvástů od A do Z. Co je mi do jeho vztahu s ČSSD? S mou žalobou to nesouvisí. Když jsem měl dostat svou třetinu odměny, tak mi řekl, že mi nedá ani vindru,“ reagoval rozčíleně Halbich. Už dříve uvedl, že Altner po úspěchu ve sporu nabídl kolegům jen 2,5 milionu, ačkoliv měli slíbenou třetinu sumy. Dnes jako důkaz předložil děkovný dopis za právní služby, který mu v roce 2000 zaslal Zeman, i plnou moc, ze které údajně vyplývá, že právním zástupcem v druhé části sporu byl Hájek, nikoliv Altner.

Soudy Halbichovu žalobu projednávají už od roku 2003. Původně ji zamítly, notáře se však zastal Ústavní soud. Soudkyně Hana Marsová odročila jednání na 4. ledna, kdy vyslechne přímo Halbicha i některé další svědky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…