Soud rozhodl. Resort dopravy musí zveřejnit utajované smlouvy

23.08.2012 19:41

Podle rozhodnutí pražského městského soudu musí ministerstvo dopravy zveřejnit smlouvy s advokátními kancelářemi. Přišly celkem na 450 milionů korun.

Soud rozhodl. Resort dopravy musí zveřejnit utajované smlouvy
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Ministerstvo dopravy bude muset poskytnout úplné znění celkem 35 smluv ministerstva a jeho podřízených organizací s advokátními kancelářemi. S odvoláním na rozhodnutí pražského městského soudu to uvedlo občanské sdružení Děti země, které o plné znění smluv neúspěšně žádá od roku 2008.

Ministerstvo se k rozhodnutí nevyjádřilo, chce nejprve počkat na vlastní právní analýzu. Podle sdružení služby advokátních kanceláří přišly na 450 milionů korun.

"Městský soud v odůvodnění rozsudku jednoznačně potvrdil, že veřejné orgány musejí smlouvy s externími advokáty žadatelům poskytovat v plném znění, nikoliv, jak se stalo nám, že předmět těchto smluv bude skryt, neboť to odporuje veřejné kontrole a veřejným zájmům," uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Smlouvy s advokátními kancelářemi WEIL, GOTSHAL & MANGES, Jansta, Kostka & spol., Kříž a Bělina a Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři uzavřel v roce 2007 bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Podle sdružení si tyto advokátní kanceláře za tříletou spolupráci celkově vyúčtovaly 450 milionů korun.

Ministerstvo dopravy požadované smlouvy podle Dětí země poskytlo teprve v roce 2009, část textu týkající se například předmětu smluv byla ale zakrytá. Úřad to tehdy vysvětloval tím, že jde o obchodní tajemství, že zveřejnění kompletních smluv odporuje evropskému právu a že jde o citlivé a zneužitelné informace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

7:50 Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

TÝDEN V MÉDIÍCH Velký zástup poslanců by se měl silně ohradit proti arogantnímu vyjádření generálníh…