Soud vyhověl žalobě Kapsche na nečinnost ÚOHS. Rafaj musí rozhodnout do 30 dnů

12.08.2019 22:21

Krajský soud v Brně dnes plně vyhověl žalobě společnosti Kapsch na nečinnost ÚOHS. V rozsudku nařídil antimonopolnímu úřadu povinnost vydat rozhodnutí o námitkách žalobce do třiceti dnů od právní moci tohoto rozsudku – tedy nejpozději 9. září.

Soud vyhověl žalobě Kapsche na nečinnost ÚOHS. Rafaj musí rozhodnout do 30 dnů
Foto: Kapsch
Popisek: Kapsch
reklama

Kapsch podal žalobu na nečinnost poté, co se předseda ÚOHS Petr Rafaj rozhodl ignorovat předchozí pravomocné rozhodnutí stejného soudu (z 16. května 2019), jež mu nařídilo zabývat se ve správním řízení všemi námitkami firmy proti mýtnému tendru. Antimonopolní úřad sice podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), ani ten ale nevyhověl jeho žádosti o odklad vykonatelnosti rozsudku. Poté Rafaj formálně správní řízení zahájil, ale ihned ho přerušil do doby rozhodnutí NSS.

„Další soudní rozhodnutí v řadě poukázalo na pohrdání předsedy Rafaje a celého jeho úřadu zákony a pravomocnými rozsudky, když se jim to právě hodí,“ říká David Šimoník, mluvčí společnosti Kapsch.

Předseda ÚOHS tedy musí bezodkladně pokračovat na základě rozkladu Kapsche ve správním řízení, které nezákonně přerušil, a rozhodnout konečně o všech námitkách proti mýtnému tendru. „Česká republika má ostudu před celou Evropou, když musí padnout několik soudních rozsudků, aby byl samotný orgán dohledu nad férovostí veřejných soutěží donucen konat. Jde bohužel o negativní signál celé společnosti, že opakované nerespektování soudů prochází i samotnému státu, a to může mít vážné následky pro právní stát,“ obává se David Šimoník z Kapsche.

Antimonopolní úřad ve své reakci na nejnovější rozhodnutí soudu uvedl, že se jím bude řídit, přestože podle něj lze pochybovat o smyslu takového rozhodování ve chvíli, kdy tendr skončil a případný nezákonný postup státu nelze žádným opatřením napravit. "Zákon o zadávání veřejných zakázek jasně hovoří o nutnosti zastavit správní řízení, pokud zadavatel v jeho průběhu uzavřel smlouvu na plnění předmětu veřejné zakázky. Květnový rozsudek Krajského soudu v tomto ohledu zákonu neodpovídá," uvedl dnes mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

ÚOHS se vedle námitek proti mýtné soutěži musí znovu zabývat také smlouvou mezi státem a vítězem tendru konsorciem CzechToll/SkyToll. Soud o tom rozhodl v samostatném řízení v červenci. "I tady s napětím očekáváme, zda budou úředníci antimonopolnímu úřadu konat podle rozsudku, nebo budou kličkovat a riskovat případné právní postihy související s mařením spravedlnosti," dodal Šimoník. ÚOHS, stejně jako ministerstvo dopravy a CzechToll, proti tomuto rozhodnutí podali další kasační stížnost s žádostí o odklad.

Podle právníků firmy Kapsch je navíc zřejmé, že nejméně od právní moci rozsudku ze 16. května investuje vítězné konsorcium finanční prostředky do výstavby mýtného systému na vlastní riziko, protože se nemůže účinně vymlouvat na dobrou víru v platnost zavřené mýtné smlouvy.

Krajský soud v Brně v odůvodnění rozsudku v bodech 12 až 15 mimo jiné konstatoval, že…

…samotné podání kasační stížnosti k NSS není zákonným důvodem pro nepokračování ve správním řízení.

…přestože žalovaný (ÚOHS) neuspěl u NSS s žádostí o odložení účinků pravomocného rozsudku, svůj nesouhlas s právním názorem krajského soudu promítl v nerespektování § 78 odst. 5 s.ř.s., konkrétně v přerušení řízení.

…pro nepokračování ve správním řízení není důvodem ani přesvědčení správního orgánu, že se nachází v situaci, kdy „buď bude respektovat zákon anebo rozsudek soudu“. Meritorní posouzení kasační stížnosti NSS na základě nesouhlasných argumentů s pravomocným rozsudkem soudu není řešením předběžné otázky, jež by zavdávalo oprávněný důvod k aplikaci § 64 ods. 1 písm. c) správního řádu.

…je-li v posuzované věci přerušení správního řízení opřeno ve své podstatě o nesouhlas s právním názorem soudu, jehož právní názor má být respektován, jde o přerušení řízení neoprávněné (nezákonné), jež je zneužitím institutu přerušení řízení.

…žalovaný (ÚOHS) je nečinný, domnívaje se, že nalezl zákonný způsob, kterak se vyhnout povinnosti respektovat pravomocný rozsudek soudu, a v této nečinnosti bez zásahu soudu v řízení dle § 79 a nás. s.ř.s. zjevně hodlá setrvat až do rozhodnutí NSS.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém bez poruch funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Satelitní systém za 10,75 miliardy korun zaváděný vítězem nového tendru nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii a rozšíří se na dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…