Soud vynese verdikt nad dvěma Maďary obžalovanými z převaděčství uprchlíků

23.03.2016 8:30

Tachovský okresní soud dnes vynese rozsudek nad dvěma Maďary, kteří čelí obžalobě z převaděčství. Padesátiletému Zoltánovi Kapineczovi a osmatřicetiletému Menyhértu Sásovi hrozí za zorganizování a umožnění nedovoleného překročení státních hranic až pětileté vězení. V jejich autě loni policie při kontrole na dálnici D5 nedaleko Ostrova u Stříbra na Tachovsku objevila 76 běženců. V autě byli Pákistánci, Afghánci a Syřani, včetně několikaměsíčních kojenců.

Soud vynese verdikt nad dvěma Maďary obžalovanými z převaděčství uprchlíků
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto
reklama

Státní zástupkyně navrhla mužům vězení v délce nejméně tři a půl roku. Sásovi, který řídil kamion s běženci tísnícími se bez vody a jídla na malém prostoru, by měl být udělen zákaz řízení na pět let. Oba muži by také měli být podle žalobkyně na deset let vyhoštěni z ČR. Obhajoba naopak požaduje zproštění obžaloby, protože podle ní nelze úmysl prokázat. Oba muži popírají, že uprchlíky převáželi vědomě. Tvrdili, že jeli do Německa pro vysokozdvižný vozík a netuší, jak a kdy se jim lidé do auta dostali.

U soudu zazněly z protokolů desítky výpovědí běženců. Někteří z nich byli na cestě z domova už roky, jiní pár měsíců. Cesta byla podle nich organizovaná agenty, kteří je sami kontaktovali v uprchlických táborech, a po platbách v hotovosti nebo bankovním převodem jim zajistili místa na lodích, v autech, vlacích či autobusech. Za cestu z Maďarska do Německa platili nejčastěji 400 eur (asi 10 800 Kč). Téměř všichni se shodli na tom, že řidiče a spolujezdce před jízdou ani během ní neviděli.

Až v ČR případ pravomocně skončí, budou Sás a Kapinecz předáni do Německa. Tamní justice je podezřívá z opakovaného převážení uprchlíků, za což jim v Německu hrozí vyšší trest než v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…