Soudkyně Nečasové zůstává ve funkci. Ale sníží jí plat

07.03.2018 18:42

Soudkyně Helena Králová známá z kauz Jany Nečasové, dříve Nagyové, prý pochybila při řešení kauz, ale i tak zůstává ve funkci. Jen se jí sníží plat. Informuje o tom deník Právo. Králová prý opakovaně chybovala v kauze Vojenského zpravodajství, za což se jí plat sníží o 15 procent. Na rok.

Soudkyně Nečasové zůstává ve funkci. Ale sníží jí plat
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

„Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová chybovala v kauze vojenského zpravodajství a Jany Nečasové, manželky bývalého premiéra Petra Nečase. Rozhodl tak ve středu kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS), který soudkyni potrestal snížením platu o 15 procent na dobu jednoho roku. Nevyhověl tak návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, jenž pro Královou chtěl nejpřísnější trest – vysvlečení z taláru,“ píše deník.

Celý článek naleznete zde.

 Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán je přesvědčen, že Králová pochybila v několika kauzách a zaslouží si zbavit funkce.

Mediálně nejznámější kauzou je případ údajného zneužití vojenského zpravodajství z doby,  kdy Jana Nečasová, tehdy Nagyová, řídila kancelář expremiéra Petra Nečase za ODS. Dáma je obviněna z toho, že zneužila tajné služby, když je úkolovala, ačkoli na to neměla právo. Podle obžaloby nechala sledovat tehdejší manželku Petra Nečase Radku Nečasovou a na premiéra tlačila, aby se rozvedl.

Jana Nečasová-Nagyová i Petr Nečas svorně tvrdí, že se nedopustili trestného činu. Králová se přiklonila na jejich stranu. Žalobce se odvolal a odvolací soud tehdy konstatoval, že Králová nepostupovala v souladu s rozumným myšlením, a vrátil jí případ k opětovnému projednání. Králová však postupovala stejně jako napoprvé.

Králová sama vypověděla, že stanovisko odvolacího soudu chápala jako doporučení co víc zohlednit, ale jako nezávislá soudkyně vyhodnotila případ nezávisle.

„V případu vojenského zpravodajství hodnotila výpověď pana Nečase a jeho komunikaci s Janou Nečasovou, tehdy Nagyovou, v rozporu s rozumným myšlením a ohrozila důvěru v nestranné a spravedlivé rozhodování soudů. Zjednodušeně řečeno, rozhodovala tak, že když všichni viděli jeden předmět jako černý, tak pouze paní soudkyně ho viděla jako bílý,“ konstatoval soudce Karel Šimka.

A proč Královou nezbavil funkce? Kárný soud dospěl k názoru, že Králová se dopustila pochybení jen v jednom z pěti případů, kvůli kterým stanula před kárným senátem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…